Po vzniku Československej republiky nastali zmeny v štruktúre mestskej spoločnosti. Modernosť sa stala symbolom nielen vyššej, ale aj strednej vrstvy. Nositeľmi pokrokových myšlienok boli architekti. Ich stavby začali meniť tvár Bratislavy. Okrem verejných budov, víl a bytových domov sa stavali malobytové komplexy. Architekti vytvárali vzdušné, svetlé priestory a využívali technické vymoženosti doby.
V 20. a 30. rokoch existovali v zariadení interiéru dva štýly. Art deco, elegantný sloh inšpirovaný štýlmi 18. storočia, a moderný funkcionalizmus, oslobodený od zdobnosti, priznávajúci konštrukciu a materiál. Návrhy praktických tvarov nábytku sa stali prototypom vhodným na sériovú výrobu, využívajúcu okrem dreva aj sklo a rúrkovú oceľ.
V spoločnosti však ešte stále prežíval duch meštianstva a tradicionalizmu - cenilo sa spoločenské postavenie, dodržiavali konvencie a tomu zodpovedal aj spôsob života a zariadenie domácnosti.
Výstava Doba noblesy je ukážkou životného štýlu vyššej strednej vrstvy obyvateľstva, ktorú tvorili rodiny lekárov, advokátov, vyšších úradníkov či stredoškolských učiteľov. Približuje v širokom zábere dvoch desaťročí zariadenie a vybavenie bytu.
V prechodnom priestore chodby sa výstava pokúša zachytiť atmosféru každodennosti v uliciach a na námestiach v centre mesta. Záverečný výstavný priestor je venovaný prezentácii trávenia voľného času v rodine a na verejnosti.
Výstava potrvá do konca septembra.
FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ