Magdaléna Robinsonová (1924 - 2006) patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenskej fotografie po druhej svetovej vojne. Najväčší vplyv na jej tvorbu mal Josef Sudka. Bola prvou externou fotografkou Slovenskej národnej galérie a stála pri zrode Zväzu slovenských výtvarných umelcov spolu s Karolom Kállayom.
K jej významným prácam patrí cestopisný cyklus Taliansky zápisník a súbor vlastných spomienok na koncentračný tábor In memoriam Osvienčim, ako aj kniha Izrael - Zamurovaná krajina, ktorá získala ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska. Dve knihy Magdalény Robinsonovej vyšli už v roku 1970 - Krása v dreve zakliata a Neznámi majstri.
Popri cestách do blízkej či vzdialenejšej cudziny však Robinsonovej nosnou témou stále ostávali domáce motívy. Predovšetkým príroda, ľudia a ich umelecký odkaz, či už išlo o ľudových tvorcov, alebo známe osobnosti slovenského výtvarného života. Vytvorila im pozoruhodnú galériu portrétov. Na dlhú dobu ju však zaujali aj neživí obyvatelia polí a lúk - strašiaci alebo strážcovia úrody, ktorí boli hlavnou témou rovnomenného cyklu s osobitou lyrikou.
Súčasťou výstavy bude viacero diskusných stretnutí a filmových projekcií.