Lamač má dostať od Penty 17 miliónov korún na rozvoj. Je to jeden z benefitov, ktoré má priniesť výstavba novej štvrte Lamačská brána medzi Lamačom a Devínskou Novou Vsou. Ide o miliardovú investíciu.
S podobnými ponukami majú skúsenosti viaceré mestské časti. Firma IPD, ktorá chce stavať na Krasovského, ponúkla Petržalke tri milióny na zeleň.
Vedľajší prospech
Lamačskí poslanci schválili predaj pozemkov minulý týždeň, o predaji rokovalo zastupiteľstvo mimo programu, bod zaradili na poslednú chvíľu. Poslanci predaj schválili jednohlasne. „Nemôžeme byť brzdou tomuto projektu,“ hovorí Radoslav Olekšák, poslanec a predseda podnikateľskej komisie.
Hovorca Penty Martin Danko hovorí, že peniaze sú „vedľajším benefitom“. Lamač ich použije na investičné aktivity. „Zdravotné stredisko potrebuje rekonštrukciu, takisto kino, pripravuje sa revitalizácia Malokarpatského námestia,“ povedala starostka Oľga Keltošová.
Jednania s Pentou o ponuke prebiehali niekoľko mesiacov. Nakoniec Lamač schválil predaj 60-tisíc metrov štvorcových pozemkov, meter štvorcový za 500 korún. Keďže pozemky patria mestu a Lamač ich len spravuje, mestskej časti nepôjde celá suma za predaj, ale len 55 percent.
Ďalšou výhodou výstavby pre Lamač má byť, že spoločnosť na vlastné náklady vybuduje električkovú trať do novej štvrte. Tá by mala pomôcť prepojiť aj Devínsku Novú Ves s mestom.
Rozhoduje samospráva
Ľubomír Andrassy z miestneho úradu v Petržalke hovorí, že podobné ponuky od súkromných spoločností sú bežné.
„Je to jeden z bežných krokov, ako spoločnosti chcú podporiť riešenie svojho zámeru. Podľa mne dostupných informácií sa to deje aj inde na Slovensku alebo v krajinách Európskej únie.“
Spoločnosti majú záujem podporiť aj iné, verejnoprospešné aktivity, na ktoré inak samospráva nemusí mať vo svojom rozpočte prostriedky.
„Je to niečo navyše, “ dodal, Andrassy a nie je to vraj ovplyvňovanie, lebo rozhodujú v konečnom dôsledku poslanci. V prípade IPD ešte nie je rozhodnuté, mestská časť je skôr za to, aby tu ostala zeleň.
Ivan Rončák z Transparency International hovorí, že pokiaľ sa zámer investora zhoduje s územným plánom a plánom rozvoja lokality, je v poriadku.
„Ak je však v rozpore s verejným záujmom, poslanci ani mestská časť by nemali investorom sadnúť na lep. Mali by takejto ponuke odolať,“ dodal Rončák.