Preto je odôvodnené podozrenie, že tieto štátovky, ktoré sú značne dokonale napodobnené, sú falšované v Maďarsku. Falošné päťkorunáky napodobňujú druhú formu päťkorunových štátoviek, ktoré sú opatrené obrazom Komenského. Od pravých ich možno rozoznať tým, že sú jednak bledšej farby, pritom obraz Komenského je na nich trocha odchylný. Podoba Komenského vykazuje ploský nos, vycivený a utrápený obličaj, ako na starých drevorytoch. Čiarkovanie v pozadí hlavy je nesporiadané, jednotlivé línie sú kostrbaté, takže im chybuje ona rovnobežnosť, ktorou sa vyznačujú pravé štátovky. Znakový lev
v detailoch je silne zmenený, menovite v korunke, pazúroch a hrive. Miesto slova „Päť“ číta sa „Fiet“. V slove československé chybí v písmene „l“ - ozdobný zákrut smerujúci okraju. V trestnej pohrážke sa číta miesto „zákona“ slovo „záhona“.
K hlavnému mestskému notárovi dru Bellaiovi prišla deputácia mestských zamestnancov Slovákov, ktorá žiada, aby sa upustilo od prepúšťania slovenských zamestnancov a aby sa tiež bral zreteľ i na Maďarov a Nemcov. Prepúšťanie prebytočných obecných robotníkov sa deje iba na úkor slovenského živlu.
Autor: združenie Devínska brána