Vláda včera odsúhlasila novelu zákona o Bratislave, ktorú navrhuje skupina koaličných poslancov. Čiastková novela má odstrániť nesúlad so zákonom o obciach. Prednostu miestneho úradu by tak už aj v Bratislave mal vyberať starosta, a nie poslanci.
Majú sa tak uľahčiť personálne zmeny v samospráve – tie bývajú problémom, keď sa zmení politická garnitúra. Ak novelu poslanci schvália, mala by začať platiť 1. júla.
Predkladatelia argumentujú tým, že starosta s prednostom bezprostredne spolupracuje a preto by mal mať právo si ho vybrať.
Prednosta je síce zamestnancom miestneho úradu, ale starosta má právo výberu ako štatutár v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, tvrdia vládni poslanci.
Malá a účelová
Niektorí kritici hovoria, že novela je účelová. Primátor Andrej Ďurkovský povedal, že novela nemá opodstatnenie, lebo sa týka len dvoch mestských častí.
Navyše v Karlovej Vsi, kde nechcel odísť prednosta za KDH, sa medzitým už problém vyriešil. V Ružinove, kde bol zas problém so zástupcami starostu, dnes fungujú dvaja uvoľnení poslanci.
Parlament má začať rokovať 9. mája, novela pôjde do druhého čítania. Tam sa do nej môžu dostať pozmeňujúce návrhy, ktoré avizoval parlamentný a komunálny poslanec za SDKÚ Martin Kuruc. Mali by sa týkať počtu komunálnych poslancov, ktorých je podľa Kuruca priveľa.
Drahá samospráva a iné problémy
Napríklad v 50-člennom zastupiteľstve samosprávneho kraja, ktorý tvoria okrem Bratislavy okresy Malacky, Pezinok a Senec, má mesto 36-členné zastúpenie, kým niektoré mestské časti majú aj 40 poslancov. Mestských častí má Bratislava sedemnásť a podľa niektorých je taký počet poslancov pridrahý.
Jeden z predkladateľov novely, račiansky vicestarosta Rafael Rafaj (SNS) pripustil, že je ochota do návrhu zapracovať aj návrhy opozície.
Magistrát však pripravuje celkom nový zákon, ktorý by mal riešiť aj iné problémy – rozdelenie kompetencií medzi mestskými časťami a mestom, či dokonca zotrvanie Bratislavy v kraji s troma ďalšími okresmi. Verejnosť o ňom zatiaľ oficiálne neinformovali.
Autor: lin