Mestské časti robia kosenie na verejných priestranstvách, popri cestách tretej a štvrtej triedy aj v okolí domov, ak ležia na pozemkoch, ktoré majú v správe.
Počet kosení sa v jednotlivých mestských častiach mierne líši, závisí to aj od peňazí. Častejšie však kosia frekventované lokality.
Nové Mesto zabezpečuje kosenie takýchto miest šesť- a viackrát ročne. „Závisí to aj od toho, ako rýchlo tráva dorastá. V okolí Kuchajdy kosíme aj desaťkrát ročne,“ povedala pracovníčka novomestského Eko-podniku. Miesta s menšou návštevnosťou kosia minimálne štyrikrát ročne.
V Ružinove kosia na verejných priestranstvách päť- až šesťkrát, v Petržalke tri- až päťkrát ročne. Andrassy povedal, že najčastejšie kosia okolie detských ihrísk, menej výbehy pre psy.
Staré Mesto už s kosbou začalo. Jozef Cepek z miestneho podniku verejnoprospešných služieb povedal, že vlani kosili 12-krát. Pre nižší rozpočet mestskej časti to teraz bude menej.
Zelený odpad
Niektorí Bratislavčania si v priestoroch okolo svojich domov kosia alebo strihajú kríky sami. Stáva sa, že nevedia, čo urobiť s odpadom a dávajú ho do smetných nádob.
„Zelený odpad tam nepatrí,“ povedala hovorkyňa firmy OLO Margita Tilešová. „Môžu ho odviezť do našich zberných dvorov na Ivanskej 22 a Bajzovej 6. Využiť môžu aj veľkokapacitné kontajnery, ktoré sme rozmiestnili v mestských častiach.“ Malé množstvo zeleného odpadu vezme OLO bezplatne. Netýka sa to však podnikateľov v oblasti údržby zelene.
„Odpad z kosenia odvezú aj pracovníci Eko-podniku, ktorí robia kosenie a údržbu zelene,“ objasnila Reháčková. Stačí, ak obyvatelia nechajú pokosenú trávu pri dome. „Pri menšom množstve za službu neplatia,“ povedala Reháčková.
O odvoz možno požiadať aj oddelenie životného prostredia miestneho úradu alebo Eko- podnik. „V prípade, že máme voľné kapacity, odvezieme aj pokosenú trávu zo súkromných pozemkov. Pomáhali sme takto už niekoľkým materským a základným školám,“ upresnila pracovníčka novomestského Eko-podniku.
Podobne to funguje aj v Ružinove. „Obyvatelia nám nechávajú pokosenú trávu vo vreciach pri domoch. Často sa s tým stretávame v okolí Prievozu,“ povedala pracovníčka ružinovského miestneho úradu.
Súkromní vlastníci
Na svojich pozemkoch by mali kosiť aj súkromní vlastníci. Niektoré mestské časti to môžu vyžadovať na základe všeobecne záväzného nariadenia. V Ružinove majiteľa pozemku na kosenie vyzvú. Ak to nesplní do určitého termínu, začne sa proti nemu priestupkové konanie. Kosiť by mal päť- až šesťkrát do roka. V Novom Meste musí urobiť aspoň štyri kosby ročne. Pri rýchlejšom dorastaní trávy by však mal kosiť aj šesť a viackrát.
Koho treba osloviť
OLO berie len odpad z kontajnerových stojísk. Odvoz pokosenej trávy spred domov ostáva na miestnom úrade.
Ľudia, ktorí si pokosia trávnik pri dome, môžu zavolať na oddelenie životného prostredia, ktoré zaistí jeho odvoz. V Petržalke by mali osloviť miestny podnik verejnoprospešných služieb.
„To že si občania sami skrášlia svoje okolie, je prínosom a za odvoz zeleného odpadu neplatia,“ vysvetlil petržalský hovorca Ľubomír Andrassy.
Pri veľkých úpravách v záhradách rodinných domov môžu ľudia od podniku verejnoprospešných služieb dostať veľkokapacitný kontajner. „Je to však už komerčná služba za odplatu,“ dodal Andrassy.
V Starom Meste na žiadosť obyvateľov pokosia aj trávu vo vnútroblokoch len vtedy, ak ich nevlastnia majitelia priľahlých domov. Tí si musia upraviť zeleň prostredníctvom svojich správcovských organizácií.
Kvintúca tráva a alergici
Kvitnúca tráva škodí alergikom. „Vo vzduchu je doslova peľová nálož, lebo z kvitnúcich tráv sa pri kosení uvoľňuje do vzduchu množstvo peľu a tiež sa rozvíri prach.
To môže alergikom spôsobiť silnú reakciu - opuchy tváre, astmatický záchvat,“ povedala alergologička z nemocnice > na Kramároch.
Zhoršenie alergie je prechodné, po pokosení problémy ustupujú. Vzhľadom na výskyt tráv vo všetkých oblastiach a pomerne dlhú dobu kvitnutia sú pre alergikov závažným problémom.
Z hľadiska prevencie sa pacientom odporúča vyhýbať sa pobytu v blízkosti súvislých lúčnych porastov a obilných polí v čase ich masového kvitnutia.
V prípade trávových alergií platí, že čím častejšie sa kosí zabráni sa trávam dorásť, tým menej je problémov s alergiou.
(dagu, japa)
Kliknite - obrázok zväčšíte.