V meste dostávali gaštany injekcie. „Do obvodu kmeňa stromu sme navŕtali malé očkovacie otvory a vložili do nich ampulky s očkovacou látkou. Strom si látku vytiahne a dostane sa do listov v celej korune,“ hovorí Marek Kobza z Ústavu ekológie lesa SAV.
Účinnú látku aplikujú priamo do dreviny a strom si ju cievnymi zväzkami a vodivými pletivami transportuje priamo do listov. To ich chráni počas celej vegetačnej doby. Na druhý deň injekcie z kmeňa vyberú a očkovacie otvory zatrú stromovým balzamom.
Metóda sa využíva najmä v meste, v lokalitách kde je problémom vysoké stromy postrekovať vysokovztlakovými postrekovačmi.
Pagaštany konské majú injekcie ochrániť pred ploskáčikom pagaštanovým. Je to kalamitný škodca, ktorý sa u nás objavil pred 13 rokmi a rozšíril sa na územie celého Slovenska. Výrazne poškodzuje listy stromov.
Injektážou stromy už dlhšie ošetrujú v USA, v Bratislave ju použili štvrtýkrát a ešte je len v štádiu experimentu. Metóda mikroinjektáže by sa však dala podľa Kobzu použiť aj v prípade iných drevín.
Tento týždeň dostali injekcie gaštany v Medickej a Prezidentskej záhrade, na Hviezdoslavovom námestí, Vajanského nábreží.
„Jedna injekcia stojí 90 korún a na očkovanie jedného stromu ich použijeme asi desať. Takže ošetrenie stojí 900 korún,“ povedal Kobza.
Časť nákladov však hradí Agentúra na podporu vedy a výskumu, takže mestská časť Staré Mesto, ktorá si očkovanie stromov objednala, platila polovicu .
Autor: japa