Jednou z priorít mesta je dôraznejšie dodržiavanie čistoty a poriadku. Problémom sú nedisciplinovaní stavebníci, ktorí nadmerne znečisťujú komunikácie. Peniaze z rozpočtu mesta odčerpávajú tiež náklady na opakované odstraňovanie čiernych skládok, pri ktorých sa nepodarilo odhaliť ich pôvodcu.
„Určité rezervy nachádzame aj na našej úrovni,“ povedal prvý námestník primátora Milan Cílek. Týkajú sa dodávateľov a ich postupov, ktoré používajú pri čistení komunikácií. „Hlavne je to však o ľuďoch,“ dodal.
Čistenie mesta robí magistrát prostredníctvom dodávateľov. Zabezpečujú technickú údržbu komunikácií, ich zimnú údržbu a letné čistenie. Počas uplynulej teplej zimy mesto ušetrilo na zimnej údržbe približne 30 miliónov korún. Ušetrené peniaze investuje do udržiavania čistoty.
Najväčší problém s nelegálnymi skládkami malo vlani Nové Mesto. Nedobrá situácia bola aj v Ružinove, Dúbravke a Petržalke. Opustený odpad magistrátu často ohlasujú obyvatelia. Majitelia, správcovia či nájomcovia nehnuteľností však o takom odpade majú informovať obvodný úrad životného prostredia. „Ten požiada políciu o identifikovanie pôvodcu odpadu,“ vysvetlila vedúca oddelenia životného prostredia magistrátu Zlatica Hudecová.
Pôvodca musí odpad zneškodniť na vlastné náklady. Komunálny a drobný stavebný odpad, ktorý naviezol neznámy pôvodca, musí na vlastné náklady odstrániť magistrát. „Často sa stáva, že po vyčistení je tam v priebehu týždňa skládka rovnakého druhu,“ povedala Hudecová.
Na vlastné náklady zlikvidoval magistrát za minulý rok viac ako 112 ton odpadu z čiernych skládok, stálo ho to 3,7 milióna korún. „Z lokality Zátišie v Novom Meste sme odviezli 26,9 tony odpadu,“ dodala Hudecová.
Mestskí policajti vlani riešili vyše osemtisíc prípadov v oblasti dodržiavania čistoty a poriadku.
Autor: dagu