Dvanásť exponátov, z nich polovica interaktívnych, postupne uvádza do problematiky nanosveta porovnávaním rôznych rozmerov vecí a predmetov. Od vesmírnych 10 na sedemnástu metra cez ľudské merítka asi 10 na nultú metra - teda jeden meter, až po 10 na deviatu metra - teda jednu miliardinu metra.
Na ceste do sveta "trpaslíkov" návštevníkom pomáhajú lupy, mikroskopy, ale aj ďalekohľady. Získajú tiež predstavu o tom, aký má význam a čo vlastne je "atómovo" presný návrh súčiastok, presná medicínska diagnóza, stavba citlivých senzorov, podpora vývoja palivových článkov pre motory automobilov, úsporné svietidlá, spoľahlivejšie počítače a ich pamäte, špeciálne textílie a množstvo ďalších výsledkov aplikácií nanoškálového výskumu a vývoja. Exponáty sú prezentované v ich prepojeniach na bežný život.
Kurátor Július Rosa vyberal exponáty tak, aby boli interaktívne a umožňovali humorné pochopenie problematiky. Mladí návštevníci tiež môžu zamestnať kreatívnu myseľ a ruky v tvorivých dielňach.
Národné múzeum pripravilo výstavu Nanosvet spolu so SAV a občianskym združením RIO 21 Centrum, ktoré popularizuje aktuálne vedecko-technické poznatky. Výstava vznikla v rámci projektu Dotyky poznania, ktorý má v priebehu troch rokov priniesť tri výstavy. Témami ďalších dvoch budú genetika a životné prostredie.
Výstava Nanosvet potrvá do 1. júla. FOTO - SNM
FOTO |