Prednosta miestneho úradu v Petržalke František Guth odchádza po pätnástich rokoch z funkcie. Po Karlovej Vsi je to ďalšia výmena prednostu v mestskej časti, kde došlo k politickej zmene na poste starostu. Či má Ftáčnik už pripravenú náhradu, sme sa na miestom úrade nedozvedeli.
Guth hovorí, že z funkcie odchádza sám po dohode s novým starostom Milanom Ftáčnikom zo Smeru. „Dohodli sme sa ešte v decembri, keď nastúpil do funkcie. Nemali sme žiaden konflikt,“ povedal Guth, ktorý bol v piatok na svojom poste posledný deň.
Na návrh starostu budú nového prednostu schvaľovať miestni poslanci, tí sú zväčša pravicoví. Zatiaľ Ftáčnik poveril vedením úradu Mariana Miškanina. Guth ostáva v úrade – pôvodne pracoval na organizačnom oddelení.
KDH sa chce dohodnúť
O podpore starostovho kandidáta nechcela hovoriť ani Viera Kimerlingová z klubu KDH, bývalá zastupujúca starostka.
„O výmene sa hovorilo od začiatku, ale o konkrétnom kandidátovi nie,“ povedala. Jej klub však vraj nemá problém dohodnúť sa so starostom. Bolo to tak aj v prípade zástupcov starostu, pre ktorých sa v Ružinove sporí starosta s poslancami už niekoľko mesiacov.
Ružinov a Karlova Ves
Politické zmeny môžu vyvolať problémy najmä v mestských častiach, kde sa voliči rozhodli zmeniť starostu a poslancov zvolili voči nemu v opozícii.
V Ružinove bojuje starosta zo Smeru s poslancami za SDKÚ a KDH. Tí chceli za vicestarostov šéfov svojich klubov, no Slavomír Drozd to odmietol.
Pravica tvrdí, že Drozd chcel vymeniť aj prednostku a prijal človeka, ktorý mal do tejto funkcie nastúpiť. Drozdov poverený hovorca Maroš Smolec to popiera.
Problém bol aj v Karlovej Vsi. Starostka Iveta Hanulíková (Smer) chcela mať za prednostu niekoho, kto by nebol spätý s bývalým vedením mestskej časti. Prednosta Jozef Harvančík, nominant KDH, odísť odmietal, nakoniec sa pravicová väčšina v zastupiteľstve dohodla a vymenila ho.
Rafaj: Novela má zmysel
Zmeny v Petržalke a Karlovej Vsi prišli v čase, keď poslanci vládnej koalície pripravujú do druhého čítania novelu zákona o Bratislave. Tá má ustanoviť, aby šéfa úradu mohol vymenúvať starosta. To platí na celom Slovensku okrem Bratislavy.
Argumentom poslancov zo Smeru, HDZS a SNS je, že starosta má mať právo vybrať si toho, komu dôveruje. Jeden z predkladateľov návrhu Rafael Rafaj (SNS) tvrdí, že aj keď sa v sporných prípadoch komunálni politici dohodnú, novela nestráca zmysel. Mesto naopak tvrdí, že malá novela je zbytočná. Pripravuje sa totiž celkom nový zákon.
„Ak naša novela hlavné mesto poburuje, to je jeho problém. Vieme o tom, že mesto pripravuje svoj návrh zákona, ktorý pobúri sedemnásť mestských častí,“ povedal Rafaj. V záujme dohody je spolu s kolegami ochotný presadiť do návrhu, že veľké mestské časti by mohli mať dvoch vicestarostov. Ich počet bol v samospráve takisto zdrojom konfliktov.