denhöhe v nemeckom Darmstadte.
Architektonické modely, skice a návrhy, ako aj historické fotografie stavieb a interiérov poukazujú na význam Olbrichovho diela v kontexte európskeho jugendstilu.
Originálny mobiliár, predmety dennej potreby zo zbierky Múzea umeleckej kolónie Darmstadtu, Viedenskej univerzity úžitkového umenia a súkromných zberateľov, ktoré vytvoril Olbrich v krátkom období rokov 1897 až 1908, tvoria takisto súčasť výstavy.
Olbrich študoval architektúru na Viedenskej akadémii výtvarných umení a dostal sa do ateliéru slávneho Otta Wagnera, kde pracoval päť rokov. Talentovaný študent získal dve významné ocenenia, z ktorých mu napríklad Rímska cena v rokoch 1893-94 umožnila vzdelávať sa v Ríme, južnom Taliansku a severnej Afrike. Oslovila ho architektúra veľkých domov bez ornamentov a takisto ho zaujali i monumentálne pôsobiace archaické stavby hrobiek a kultová architektúra.
V roku 1890 sa v stredoeurópskych metropolách začal šíriť nový umelecký smer, v Nemecku jugendstil, vo Francúzsku art nouveau. V Rakúsku sa šírili jeho myšlienky prostredníctvom umeleckej skupiny viedenských secesistov pod vedením maliara Gustava Klimta.
Miestom výstavby Olbrichovej budovy Secesia, ktorá sa stala medzníkom a hlavnou stavbou európskeho jugendstilu, bola parcela na Wienzeile v blízkosti Karlsplatzu. Hlavný architektonický motív kvádra je doplnený menšími prvkami. Biela hladká fasáda je zdobená len prírodnými a geometrickými ornamentmi priamo v omietke a korunnou kupolou s vavrínovými ratolesťami, zloženými z tritisíc lístkov a 700 bobúľ z pozláteného bronzu. Moderná budova umenia bola sprístupnená 12. novembra v roku 1898.
Joseph Maria Olbrich syntézou archaickej architektúry a moderny vytvoril akúsi "novodobú akropolis" avantgardnej architektúry na prelome 19. a 20. storočia. Secesia na Friedrichstrasse 12 slúži dodnes ako výstavný priestor umenia pre širokú verejnosť.
Výstava o Olbrichovom architektonickom diele bude vo veľkej výstavnej sále Wagnerovho múzea na Georg-Coch-Platz 2 do 12. mája. Múzeum je otvorené v pondelok, utorok, stredu a piatok od 8.00 do 15.00, vo štvrtok do 17.30 a v sobotu od 10.00 do 17.00.