Zámer postaviť na Hviezdoslavovom námestí sektbar zrušili v utorok staromestskí poslanci. Zrušili uznesenie svojich predchodcov spred roka, ktoré určilo aj model financovania sektbaru.
Z 28 poslancov za zrušenie uznesenia hlasovalo 24. Niektorí z nich sedeli v zastupiteľstve aj v minulom volebnom období. Vtedy sa sektbar schvaľoval na dvakrát. Na jeseň 2005 neprešiel, potom ho poslanci podporili, no po odmietavej reakcii verejnosti projekt zamrzol.
Návrh zrušiť uznesenie podal nečakane na záver rokovania veľký odporca dnešného vzhľadu námestia, bývalý námestník primátora Štefan Holčík. Sektbar mal koncepciu námestia dotvoriť, ide o súčasť pôvodného projektu.
Mala byť petícia
Ešte minulý týždeň sa o sektbare vášnivo diskutovalo na verejnom zhromaždení. Zišli sa tam Staromešťania, ktorým prekáža, že námestie je zastavané rôznymi objektmi. Proti nim boli zástancovia výstavby.
Výsledkom debaty bola na podnet starostu Andreja Petreka dohoda, že sa zorganizujú dve petície – jedna za sektbar a druhá proti. Podľa toho, kde bude viac podpisov, sa bude pokračovať.
Jedna petícia proti sektbaru už existuje. Podľa autorov ju podpísalo asi 1500 ľudí. Podľa hovorkyne Starého Mesta Aleny Kopřivovej sú v tejto chvíli ďalšie petície bezpredmetné.
Sporné uznesenie
Uznesenie, ktoré poslanci zrušili, však vyznieva negatívne pre investora, firmu Borároš. Hovorí, že firma postaví sektbar a potom ju kúpi mestská časť za cenu nákladov, ktorá nesmie presiahnuť 10 miliónov. Niektorým poslancom sa to zdalo pre mestskú časť nevýhodné a to bolo jedným z argumentov, prečo zámer nepodporili.
Konateľ firmy však uzavrel ešte na jar roku 2005 zmluvu s mestskou časťou, že po kolaudácii odovzdá celú stavbu mestskej časti za korunu.
„Aj keby to bolo za korunu, urobíme všetko pre to, aby tam sektbar nebol,“ povedal jeden z nových poslancov a predseda klubu Smeru Martin Borguľa, ktorý tiež kandidoval na post starostu.