Pešia zóna sa po rekonštrukcii Župného a Hurbanovho námestia rozšírila. Zároveň s tým staromestskí poslanci zmenili niektoré pravidlá v tejto zóne. Začnú platiť 15. apríla.
Hlasovanie sprevádzal chaos. Poslanci podávali narýchlo pripravené pozmeňujúce návrhy, ich kolegovia potom nevedeli, o čom hlasujú.
Chodcom ostane cesta
Do všeobecne záväzného nariadenia sa tak dostal návrh Ondreja Dostála (OKS). Umožňuje, aby boli letné sedenia na Hviezdoslavovom námestí a na Laurinskej nalepené na fasádu. Nemusia teda nechávať kus chodníka pre chodcov.
Okolo toho sa v minulosti veľa diskutovalo. Na ceste je totiž dlažba, po ktorej sa podľa niektorých ťažko chodí. „Skúste tadiaľ prejsť – v ženských topánkach a s kočíkom, je to ťažké,“ povedala Halka Ležovičová (KDH). Pritom podľa nariadenia musia chodci v pešej zóne pri pohybe umožňovať prejazd áut.
Pôvodne návrh hovoril, že na Laurinskej musí byť odstup od fasády najmenej 1,75 metra. Túto vetu na Dostálov návrh poslanci vypustili.
Niektorí hlasovali omylom. Tesne predtým totiž neschválili protinávrh Radoslava Števčíka (NF), aby sa na Laurinskej aj Hviezdoslavovom námestí dodržiaval dokonca trojmetrový odstup pre chodcov. „A čo markízy, ktoré si dali podnikatelia za drahé peniaze namontovať? Tie by chránili chodcov, nie hostí v kaviarni,“ komentoval nezávislý Kamil Procházka.
Pútače nezmiznú
Návrh, podľa ktorého mali z pešej zóny zmiznúť všetky pútače podnikateľov, neprešiel. Podľa mestskej časti sú pútače prekážkou pre chodcov a autá, navyše bývajú nevkusné. Nepáčia sa najmä veľkorozmerné zmrzliny, kuchári a iné gýče.
Pôvodný návrh mal úplne vylúčiť aj pútače v tvare písmena A. „Pre podnikateľov, ktorí majú prevádzky vo dvoroch, sú pútače vecou prežitia,“ upozornil Vladimír Pištek (SDKÚ).
Nakoniec sa rozhodlo, že každá prevádzka vo dvore môže mať najviac jeden pútač s maximálnym formátom A0 na výšku. Zakázané je kreslenie orientačných šípok na asfalt.
Doteraz vládol v otázke pútačov chaos. „Pamiatkari mi povolili neónovú tabuľu na fasáde, no majiteľ nehnuteľnosti mi to nedovolil. Z ulice môj pútač takmer vytlačila reštaurácia s niekoľkými stojanmi,“ povedala majiteľka obchodu so starožitnosťami.
Podľa vlastných slov si chce v súlade s pravidlami zriadiť pútač a mať pokoj. Spolu s ďalšími podnikateľmi spísala za pútače petíciu.
S bicyklom áno, taxíkom nie
Nové nariadenie zosúlaďuje dopravný režim aj v nových častiach pešej zóny. Zmenil sa vjazd do Zelenej, Sedlárskej, a Radničnej ulice a Rybárskej brány.
Na Obchodnej a Poštovej je vjazd áut povolený od piatej do deviatej ráno. Mimo tohto času je možný vjazd len s povolením a pre vozidlá, ktoré používajú svetelnú signalizáciu.
Boli aj pokusy dopravný režim zmeniť. Poslanec Števčík navrhol zakázať v pešej zóne pohyb na bicykli, na kolieskových korčuliach a podobne. To poslanci neschválili. Stále teda platí, že tu môžu jazdiť aj cyklisti a korčuliari, ale nie rýchlejšie ako 5 km/h.
Zvláštnym problémom sú taxíky. Úradníci chceli presadiť, aby mohli taxíky vchádzať do takzvanej mäkkej pešej zóny, čiže na časť Uršulínskej, Nedbalovej, na Židovskú, Mikulášsku a Beblavého. Poslanci túto zmenu vypustili, takisto na Števčíkov návrh.