Stokrát lepené cesty v Bratislave, rozpadávajúce sa budovy základných škôl, chaos v právomociach, priveľa poslancov, a najmä kompetencie mesta a sedemnástich mestských častí. To všetko by sa mohlo zmeniť, keby parlament schválil nový zákon o Bratislave.
Podľa niektorých názorov by mala byť Bratislava samostatným krajom, aby nemusela doplácať na okolité okresy.
Na nový zákon sa musí nájsť politická podpora. Doteraz sa nenašla, tvrdili predchádzajúce vedenia samosprávy, ktoré sa o nový zákon už desať rokov pokúšajú. Zrazu je však v parlamente novela starého zákona, ktorú pripravili poslanci za Smer, SNS a HZDS. Už ide do druhého čítania.
Účelová novela
Primátor aj niektorí starostovia mestských častí novelu odmietli ako účelovú. Vládne strany si ňou chcú zabezpečiť výmenu funkcií po voľbách.
V Bratislave tradične víťazila v komunálnych voľbách pravica. Tentoraz v mnohých mestských častiach vyhrali starostovskí kandidáti zo Smeru, no zastupiteľstvo ostalo pravicové.
Ak sa nemôžu dohodnúť napríklad na novom prednostovi miestneho úradu, nastane patová situácia ako v Karlovej Vsi či v Ružinove. Všade inde si prednostu vyberá sám starosta, v Bratislave zastupiteľstvo. To chce vládna novela odstrániť.
Mesto a mestské časti sa nevedia dohodnúť
Primátor Andrej Ďurkovský namieta, že nie je systémové, aby sa zákon otváral pre niekoľko mestských častí. „Novela nemôže zabezpečiť lepší systém fungovania samosprávy mesta a mestských častí, o čo nám ide pri príprave nového zákona,“ povedal.
Nový zákon sa však zatiaľ ani nepodarilo pripraviť tak, aby sa na ňom zhodlo mesto i mestské časti. Sporia sa o peniaze a kompetencie. Primátor je napríklad za centralizovaný výber dane z nehnuteľností – mestské časti chcú viac peňazí pre seba.
Aspoň niečo
Pravicoví poslanci v parlamente teraz chcú do novely presadiť aspoň niečo z toho, čo malo byť v novom zákone. Primátor to odmieta. Podľa neho treba počkať. „Po voľbách sa takmer kompletne vymenili starostovia mestských častí. Zo 17 je až 13 nových, ktorí majú za sebou iba tri mesiace pôsobenia. Musia sa so všetkým detailnejšie zoznámiť,“ povedal Ďurkovský.
Starostovia, ktorí sa v piatok zišli na zasadnutí svojho združenia, veria, že sa podarí vypracovať spoločný návrh mesta a mestských častí. Ani oni nechcú ďalšie čiastkové novely.
Primátor: Chceme systémové riešenie
O novele zákona o Bratislave, ktorú minulý týždeň posunuli do druhého čítania, hovorí primátor ANDREJ ĎURKOVSKÝ.
Roky sa pripravuje nový zákon o Bratislave. Ako vidíte jeho podporu teraz, keď vzniká novela starého?
„Od všetkých najvyšších ústavných činiteľov mám prísľub, že sa zasadia za systémové riešenie vo forme nového zákona. Verím týmto ubezpečeniam. Snahu novelizovať zákon pre situáciu v dvoch-troch mestských častiach však za systémové riešenie považovať nemožno.“
Do novely chce skupina pravicových poslancov dostať veci, ktoré mali byť v novom zákone. Chcete sa na tom zúčastniť?
„Táto čiastková novela je účelová. Prípadné zapojenie opozičných poslancov do nej na mojom postoji nič nemení.“
Čo bude s prípravou nového zákona?
„Chceme pripraviť naozaj dobrý zákon na veľa rokov. Nemá zmysel teraz šiť nový zákon horúcou ihlou, veď jeho účinnosť môže byť najskôr k volebnému obdobiu 2010 – 2014.“
(lin)