Technologický park Cepit v katastri Vajnôr by mali začať stavať už tento rok. Začne sa cestami a inžinierskymi sieťami, na budúci rok začnú rásť prvé budovy. Konečná podoba projektu by mala byť známa o dva mesiace.
V technologickom mestečku budú sídliť firmy z oblasti biotechnológie, IT a mikroelektroniky, mali by tu byť vzdelávacie inštitúcie, ubytovanie, kongresové centrum. Vytvorí sa tu asi sedemtisíc pracovných miest, predpokladá sa, že tu budú študovať a bývať ľudia z celého Slovenska i zahraničia.
Čiastočná prevádzka by sa mala v Cepite začať v roku 2008. Po dokončení, s ktorým sa ráta asi o desať rokov, sa tu bude pohybovať asi 30-tisíc ľudí denne. Povedal to Axel Albrecht z Cepitu na včerajšom podpise memoranda o spolupráci medzi rakúskou firmou a Slovenskou akadémiou vied.
Ďurkovský chce biele mesto
Peniaze na výstavbu i na činnosť parku pôjdu zo štrukturálnych fondov EÚ a z rozpočtu SAV. Cepit sa bude uchádzať aj o finančnú podporu slovenskej vlády.
Akadémia poskytne okrem peňazí aj vedecké skúsenosti, mesto zas vyšlo v ústrety tak, že poľnohospodársku pôdu preklasifikovalo na stavebné parcely.
„Podrobné riešenie územia je ešte otázkou rokovaní, takisto výška celkovej investície,“ povedal Andrej Ďurkovský.
Primátor povedal, že projekt je súčasťou zámeru premeniť Bratislavu na biele mesto – centrum znalostnej ekonomiky. „Je to dôležité, pretože dnes je slovenská ekonomika z veľkej časti postavená na automobilovom priemysle.“
Pri takom veľkom pohybe ľudí, ako sa v Cepite očakáva, treba riešiť dopravu. Mesto chce spojiť Vajnory s centrom električkovou traťou. Stále však možno v okolí Cepitu očakávať najväčší pohyb áut. V bezprostrednej blízkosti technologického parku pôjde nová vetva diaľnice. Hotová by mala byť v roku 2010.
Polená pod nohy
Cepit včera podporil aj nový vajnorský starosta Ján Mrva (SDKÚ). „Cepitu nebudem hádzať polená pod nohy ako predchádzajúce vedenie mestskej časti,“ povedal Mrva.
Bývalá starostka Anna Zemanová bojovala proti umiestneniu Cepitu na pozemkoch, ktoré v tom čase patrili už firme Cepit. Starostka protestovala aj proti spôsobu schvaľovania. Mesto podľa nej o všetkom rozhodlo bez toho, aby zohľadnilo názor Vajnôr.