Séria troch verejných zhromaždení, ktoré sa v priebehu týždňa uskutočnia v Starom Meste, je podľa samosprávy spôsob, ako zistiť názor ľudí.
Starosta Andrej Petrek zvolal zhromaždenie kvôli trhu na Žilinskej, dnes sa bude hovoriť o plánovanom sektbare na Hviezdoslavovom námestí, zajtra o Predstaničnom námestí.
Občianski aktivisti si však myslia niečo iné. „Z logiky veci vyplýva, že verejné zhromaždenie je rovnocenné rokovaniu obecného zastupiteľstva. V praxi by malo preto požívať príslušnú vážnosť,“ hovorí aktivistka Ľubica Trubíniová. Zákon však nehovorí o jeho právomociach. To, čo teda zo zhromaždenia vzíde – jasná vôľa občanov, nie je pre samosprávu formálne záväzné. „Mal by to však byť aspoň morálny imperatív pre poslancov i starostu. Dôležitejší ako litera zákona je jeho duch.“
Na zhromaždení o trhu sa dokonca aj hlasovalo, asi sto ľudí v miestnosti sa jednoznačne vyjadrilo za jeho zachovanie.
Starosta však povedal, že zasadnutie sto alebo aj tisíc ľudí nie je orgánom, ktorý rozhoduje, je to priestor, aby poslanci poznali názor ľudí. Zároveň dodal, že aj on ho potrebuje poznať, pretože ak sa ľudia vyjadria, že trh chcú, bude to preňho dostatočný dôvod rokovať o možnostiach jeho zachovania.
Trubíniová dodáva: „Samospráva by mala presadzovať potreby obyvateľov. Konkrétne by teda malo Staré Mesto zapracovať do návrhu územného plánu zóny regulatív, aby tam trh zostal.“ Poslanci by tiež mali podľa nej rešpektovať vôľu ľudí pri hlasovaní.
„Existuje mnoho spôsobov, ako umožniť občanom aktívne rozhodovať,“ tvrdí Zora Pauliniová, nezávislá odborníčka na zapájanie verejnosti. „To, že my ich nevyužívame, však neznamená, že neexistujú.“ Podľa nej napríklad v každom viedenskom okrsku je kancelária firmy, ktorá z poverenia samosprávy rieši s obyvateľmi napríklad aj problém verejných priestorov.
Verejné zhromaždenie sa na miestnom úrade na Vajanského nábreží 3 začne dnes a zajtra o 17.00.