Výstavba na Trnavskej ceste neďaleko križovatky s Tomášikovou, ruší obyvateľov z okolia nadmerným hlukom. Upozorňujú, že cez týždeň začínajú stavbári robiť o 6.30 aj skôr. Problémom je hlavne nadmerný hluk počas víkendov, keď stavbári pracujú už pred siedmou.
„Každé ráno začínajú so zbúchavaním debnenia na betónové konštrukcie. Stavebný hluk sa s ozvenou šíri až po Haburskú a Tokajícku ulicu,“ sťažuje sa jedna z obyvateliek na ružinovskej internetovej stránke.
Hlučné práce sú obmedzené
Hovorca Ružinova Maroš Smolec povedal, že na stavebnom úrade zatiaľ v súvislosti s touto stavbou sťažnosť na hluk nedostali. Váhostav, ktorý na Trnavskej ceste stavia, sa k nadmernej hlučnosti nevyjadril. „Najskôr to musíme preveriť,“ objasnil hovorca Váhostavu Andrej Thiel.
Stavbári môžu pracovať aj počas víkendu, ale práce, ktoré prekračujú povolené normy hluku, môžu robiť len v sobotu od 8.00 do 13.00. Cez pracovné dni od 7.00 do 21.00. „Stavebný úrad v prípade opakovaných sťažností občanov na nadmernú hlučnosť zo stavebnej činnosti v dňoch pracovného pokoja môže v súčinnosti s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva dať hlučnosť premerať,“ dodal Smolec.
Peter Rybár z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva povedal, že stavebníci sú povinní zabezpečiť meranie hluku, ktorý pri stavebnej činnosti vzniká, a neprekračovať prípustné hodnoty. Sťažnosti obyvateľov rieši odbor životného prostredia tohto úradu. Na jeho podnet sa potom robia merania hluku. V celom meste však majú len šiestich pracovníkov, ktorí nemôžu reagovať okamžite. Spomaľuje ich úradný postup vybavovania sťažností. „Môže sa stať, že na stavbu prídeme o dva dni neskôr, ako bol nadmerný hluk ohlásený, a je tam ticho. Hlučné práce sa potom na stavbe robia ďalší deň zase,“ hovorí Rybár.
Dohodli sa na náhradách
Podobný problém v lete riešili obyvatelia Mraziarenskej ulice, kde vznikali dve polyfunkčné stavby. „Zrejme viacerí stavebníci reagujú na sťažnosti tým, že majú povolenie pracovať mimo bežného času v sobotu aj v nedeľu,“ upozornila Jana Miklovičová zo Združenia občianskej sebaobrany.
V prípade Mraziarenskej si obyvatelia cez prokuratúru vyžiadali spis zo stavebného úradu a zistili, že stavebník výnimku nemá. Podali sťažnosť na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. „So stavebníkom sme sa nakoniec dohodli a stiahli sme podanie. Na základe dohody sme získali kompenzácie v prospech verejnej zelene v okolí a osvetlenia domu bezkontaktnými spínačmi,“ vysvetlila Miklovičová.
Kto môže pomôcť
Obyvateľom, ktorým prekáža neúnosný stavebný hluk, odporúča poslať sťažnosť na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Predovšetkým by sa mali obrátiť na referentku na stavebnom úrade, pod ktorú stavba spadá,“ dodala. Mali by žiadať, aby vyvolala rokovanie medzi stavebným úradom, obyvateľmi a stavebníkom.
Ak stavebný úrad nie je ústretový, o riešenie sa môžu pokúsiť aj prostredníctvom prokuratúry. To však vyžaduje spoluprácu s právnikom a treba zistiť, či je podozrenie na nezákonnosť vzhľadom na obsah stavebného povolenia.