VIEDEŇMúzeum moderného umenia (MUMOK) ponúka modrú revolúciu Yvesa Kleina (1928 - 1962), jedného z najvýznamnejších predstaviteľov európskej avantgardy 50. a raných 60. rokov 20. storočia. Rozsiahla retrospektíva diela francúzskeho umelca a predchodcu pop-artu je v Rakúsku po prvý raz.
Klein sa zapísal do dejín umenia predovšetkým monochromatickými obrazovými kompozíciami a legendárnym sa stal vlastnou ultramarínovou modrou, ktorú si nechal patentovať pod názvom international klein blue.
Dielo Yvesa Kleina po ôsmich rokoch ukončila náhla smrť, mal vtedy 34 rokov. Napriek tomu zanechal výnimočne rôznorodé dielo - od maľby a skulptúr až po konceptuálne umenie a performance. Kleinove umenie vychádza z vlastnej ultramarínovej modrej ako výrazu hlbokej spirituality a duchovnej energie, ktorú rozširoval o ružovú a zlatú.
Významnú časť tvorby zaberá umelecká antropometria - obrazy, na ktorých ženské modely otláčajú na plátno svoje telo, ktoré predtým Klein pomaľoval. Z rešpektu pred modelmi si Klein vždy obliekal smoking a rukavice.
Klein bol známy svojou spiritualitou a tichou, meditatívnou prácou. Výstava predstavuje viac ako 120 obrazov, skulptúr, manifestov, kresieb a originálnych filmov a dokumentov, pochádzajúcich zo súkromných a verejných zbierok z Francúzska, USA a Japonska. Prístupná je denne od 10.00 do 18.00, vo štvrtok do 21.00 až do 3. júna.
Yves Klein pri tvorbe Antropometrie 14 na Rue Champagne-Premiére, Paríž 1960. FOTO - HARRY SHUNK |
Rekonštrukcia zničených sôch Budhu Vedci z viedenskej Technickej univerzity pracujú na rekonštrukcii zničených sôch Budhu, ktoré vytesali do pieskovcových skál v afganskej oblasti pred viac ako 1500 rokmi. V roku 2001 hnutie Taliban zničilo tieto staré a vzácne sochy, pochádzajúce z predislamského obdobia afganskej ríše. Na rekonštrukcii oboch sôch, ktoré boli súčasťou svetového umeleckého dedičstva UNESCO, v podobe 3D modelu teraz pracujú viedenskí odborníci. V októbri 2006 bol asistent projektu Irmengard Mayer v údolí a priestorovým skenerom snímal niekoľko dní výklenok malého Budhu, vysoký 38 metrov. Použil laserový skener, ktorý pokryl výklenky jemným bodovým rastrom a zároveň ho fotograficky zaznamenal. Týmto spôsobom vzniká trojdimenzionálny model s fotograficky vernou povrchovou reprodukciou. Aktuálne výsledky 3D skenovania momentálne vyhodnocujú na Technickej univerzite v nemeckom Aachene. Otázne však zostáva, či obe sochy Budhu - malú 35 metrov a väčšiu 53 metrov vysokú, skutočne znovu vybudujú. |