Tunel cez Karpaty, ktorý bude súčasťou diaľnice D4, včera predstavila Národná diaľničná spoločnosť. Bolo to prvé stretnutie investora a zástupcov obcí, cez ktoré má diaľnica viesť. Obce sa boja, že diaľnica znehodnotí ich územie.
O diaľnici D4 sa doteraz hovorilo ako o nultom okruhu. Má spojiť rakúske diaľnice A6 a S8 s oblúkom okolo Bratislavy s päť- až deväťkilometrovým tunelom cez Karpaty. Diaľnicu by mala v apríli vláda zaradiť do plánu investícií.
Južný portál dvojrúrového tunela má byť niekde medzi Račou a Vajnormi, severný medzi Mariankou a Borinkou. Je päť variantov, ako pôjde tunel pod kopcom.
Najkratší, a teda najlacnejší variant ráta s kombináciou dvoch kratších tunelov spojených v kopcoch estakádou. V ďalších variantoch je tunel súvislý. Diaľničná spoločnosť chce pri výstavbe čo najviac ušetriť.
Podľa odhadu projektanta by kilometer diaľnice D4 stál v najlacnejšom prípade 400 miliónov, kilometer tunela 1,5 miliardy a kilometer diaľničného mosta dve miliardy. V drahšom prípade by mohli byť sumy dvojnásobné.
Rači, Vajnorom, Borinke a Marianke sa ani jeden z variantov nepáči. Nesúhlasia s tým, aby diaľnica viedla cez ich územie. Tvrdia, že v územnom pláne kraja sa s nimi ráta ako s rekreačnými oblasťami.
„Stavby medzinárodného významu sa nedajú posudzovať len z hľadiska územného plánu. Ten predsa možno vždy aktualizovať,“ povedala Daniela Pyszková z diaľničnej spoločnosti. Podľa nej sa bude stavba posudzovať z viacerých hľadísk.
Projektant pripustil, že aj pri najlepšej vôli bude vzdialenosť diaľnice od zástavby niekde len 150 metrov. Tak by mal byť tunel čo najdlhší, aby čo najmenej narúšal okolie. Deväťkilometrové tunely sa však podľa projektanta stavajú len v alpských krajinách.
„Som za šiesty variant, v ktorom nebudú prvoradé peniaze,“ povedal obyvateľ Marianky. Možnosti územia sú však piatimi variantmi vyčerpané, tvrdí projektant.
Obe strany sa dohodli, že sa po Veľkej noci stretnú na oboch koncoch plánovaného tunela – v Stupave a vo Vajnoroch, aby si investor mohol vypočuť ich názory. „Občania majú právo sa zúčastniť na príprave stavby,“ povedal primátor Stupavy Ján Beleš.
Čo treba zvážiť
Tunel by mal byť čo najlacnejší, teda najkratší, tvrdí Národná diaľničná spoločnosť.
Pri jeho výstavbe však treba zvážiť okrem peňazí aj ďalšie kritériá:
- povolená rýchlosť na diaľnici – v jednom z variantov by bola obmedzená na stovku, pritom sa diskutuje o zvýšení rýchlosti na 160 km/h,
- variant dvoch tunelov predražia štyri portály,
- treba sa snažiť o čo najmenší záber pôdy, lebo majetkovoprávne vyrovnanie býva pri dopravných stavbách jednou z najväčších bŕzd,
- stavba má prechádzať v blízkosti chránených území a obcami, ktoré si zakladajú na príjemnom prostredí.
(lin)