Primátora Andreja Ďurkovského prekvapila novela zákona o Bratislave, ktorú navrhuje poslanec parlamentu a račiansky vicestarosta Rafael Rafaj (SNS)
s kolegami z HZDS a Smeru.
Mesto a mestské časti chcú celkom nový zákon, a nie novelizáciu starého, ktorý je z čias federácie.
„Novela má riešiť aktuálny problém po voľbách. Starosta si nemôže sám vybrať prednostu miestneho úradu,“ vysvetlil Rafaj. Pre všetky obce na Slovensku dnes platí zákon o obecnom zriadení, podľa ktorého si prednostu vyberá sám starosta či primátor. Zákon o hlavnom meste, ktorý platí v Bratislave, hovorí, že prednostu vyberá zastupiteľstvo. Rafajova novela má túto nezhodu odstrániť.
Povolebný problém
Fakt, že v Bratislave si starosta nemôže vybrať prednostu, kritizovali starostovia, ktorí majú problém presadiť svojich ľudí cez opozičnú väčšinu v zastupiteľstve. Tento problém je v Ružinove, kde starosta zo Smeru prijal pracovníka, ktorého chcel za prednostu, no pravicoví poslanci ho odmietli.
Starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková (Smer) má rovnaký problém. Prednosta Jozef Harvančík (KDH), spätý s bývalým vedením mestskej časti, sám odísť nechcel, hoci ho na to Hanulíková výslovne vyzvala. Pravicoví poslanci ho vo funkcii podržali.
„Som ochotný navrhnúť aj kompromis, aby starosta vymenoval prednostu až po uplynutí lehoty, napríklad troch alebo šiestich mesiacov, keď sa ukáže, že zastupiteľstvo sa nevie dohodnúť,“ povedal Rafaj.
Primátor: S nami nehovorili
Ďurkovský reagoval na Rafajovu novelu s nevôľou. „Každá zmena zákona o Bratislave musí byť prekonzultovaná so samosprávou Bratislavy, pretože sa dotýka života mesta,“ hovorí primátor. Dúfa, že sa takéto návrhy v parlamente už nebudú opakovať: „V takomto konaní vidím snahu niektorých bratislavských starostov, zvolených za vládne strany, riešiť situáciu vo svojej mestskej časti.“
Ďurkovskému sa pritom niekoľko rokov nedarí dohodnúť so starostami na podobe nového zákona o Bratislave, ktorý je nutný. Nový zákon o Košiciach existuje už rok a problém s prednostami odstránil.
Rozporuplné sú reakcie starostov. Kým ružinovský Slavomír Drozd a petržalský Milan Ftáčnik (obaja Smer) novelu podporujú, Richard Frimmel z Nového Mesta nevidí dôvod, prečo by sa mal starý zákon teraz otvárať.
„Prednosta je exekutívna funkcia a na jej predstaviteľa sa musí starosta spoľahnúť,“ myslí si Drozd. „Problém sa dotýka najviac dvoch prednostov. Novelizovať zákon s týmto účelom nie je racionálne,“ oponuje Frimmel.
Andrej Petrek (SDKÚ) zo Starého Mesta súhlasí, že prednostu by mal vyberať starosta, no podľa neho nejde o zásadný problém. „Treba počkať na celú novelu,“ hovorí Petrek.