Krajské prokuratúry na celom Slovensku sa budú zaoberať počtom vicestarostov a viceprimátorov. Budú skúmať aj zákonnosť uvoľnených poslancov v mestách a obciach. Vyplýva to z piatkovej odpovede Generálnej prokuratúry na podnet starostu Ružinova Slavomíra Drozda (Smer).
Ten síce vyhral komunálne voľby, ale má proti sebe zastupiteľstvo s pravicovou väčšinou. SDKÚ a KDH chceli mať po jednom zástupcovi starostu. Drozd odmietol kandidáta SDKÚ Valentína Mikuša, argumentoval okrem iného tým, že zástupca by podľa zákona mal byť len jeden.
Pravica si nato odhlasovala Mikuša aj Dušana Pekára (KDH) za uvoľnených poslancov s platom 45-tisíc a kompetenciami v investičnej činnosti či ekonomike. Starosta tvrdí, že tým vlastne fungujú ako zástupcovia starostu. O situáciu v Ružinove sa zaujíma aj premiér Robert Fico.
Jeden či dvaja
Problém s počtom vicestarostov či viceprimátorov riešili v Poprade, v Považskej Bystrici, ale aj v bratislavskej župe a v mestských častiach Petržalka a Staré Mesto. Všade išlo o sporný výklad zákona.
V zákone o obecnom zriadení sa hovorí o zástupcovi starostu v jednotnom čísle. Ten má v čase neprítomnosti zastupovať starostu a prevziať jeho právomoci, ak jeho mandát zanikne. „Ak by bolo viac zástupcov, ktorý z nich by zastupoval starostu? Kto by to určil?“ pýta sa Ondrej Dostál, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.
Prokuratúry, ktoré skúmali tieto prípady, upozornili obce, že dvaja zástupcovia sú neprípustní. Nie všade názor prokuratúry rešpektovali. Starosta Petržalky Milan Ftáčnik argumentoval, že ľudnatá mestská časť potrebuje dvoch vicestarostov. Ďalší politici považujú problém za gramatický – zákon podľa nich výslovne nehovorí, že dvaja zástupcovia nesmú byť.
V Bratislave navyše platí okrem zákona o obecnom zriadení aj zákon o hlavnom meste. Tu sa zástupca starostu spomína v jednotnom čísle, no námestníci primátora sú v množnom čísle. „Niet pochýb, že je to myslené tak, že Bratislava má mať viac viceprimátorov, ale mestské časti iba jedného vicestarostu,“ myslí si Dostál. Primátor mal v minulosti štyroch, dnes troch námestníkov. Jeden z nich je však prvým námestníkom, môže konať v mene primátora.
Uvoľnení poslanci
Obsadenie funkcií v politike bolo vždy otázkou straníckych rokovaní. Komunálna politika nie je výnimkou, lebo aj tu ide o moc a veľké peniaze. Ak voľby dopadnú tak, že počty nesedia, pre strany býva problém dohodnúť sa na jednom vicestarostovi.
Existuje však aj funkcia uvoľneného poslanca. Podľa zákona je platený z peňazí obce a poverený konkrétnymi činnosťami na úrade. Zo zamestnania je uvoľnený na čas plnenia funkcie. Tento inštitút môžu využiť politické strany, aby mali vplyv na dianie v obci. Či je to v poriadku, majú teraz preskúmať prokurátori v mestách a dedinách.