Výstavu o legendárnom českom hudobníkovi s názvom Jaroslav Ježek - Život je len náhoda sprístupnili v Slovenskom národnom múzeu. Expozícia je výtvarne inštalovaná do tvaru kocky. Inšpirácia pochádza z názvu zájazdového predstavenia Osvobozeného divadla V+W+Ježek v kocke.
V kockách sú situované aj štyri hlavné témy výstavy - Ježkovo detstvo a mladosť, pôsobenie v oblasti vážnej hudby, aktivity v Osvobozenom divadle a pobyt v USA. Na výstave sú Ježkove rukopisy, dobové tlače skladieb, fotografie a tlačové dokumentácie.
Jaroslav Ježek (1906 - 1942) bol významný hudobný skladateľ, klavirista, dramaturg, dirigent orchestra pražského Osvobozeného divadla, dvorný skladateľ dvojice V+W - Jiřího Voskovca a Jana Wericha a zakladateľ modernej českej tanečnej a džezovej hudby.
Už od detstva trpel šedým zákalom a zle videl. Preto prvé hudobné vzdelanie získal v slepeckom ústave. Zvrat v Ježkovej kariére nastal, keď stretol Voskovca a Wericha. V ich divadle pôsobil desať rokov a z plodnej spolupráce vzišli hity ako Tmavomodrý svět, Nebe na zemi, Píseň strašlivá o Golemovi, Šaty dělaj člověka, Klobouk ve křoví, Život je jen náhoda, Bugatti step alebo Babička Mary. Ježek je aj autorom hudby pre filmy Hej rup, Svět patří nám, Pudr a benzín, Peníze anebo život či U nás v Kocourkově.
V roku 1939 emigroval s Voskovcom a Werichom do USA, kde pôsobil ako zbormajster amatérskeho zmiešaného speváckeho súboru Československý pěvecký sbor. V Spojených štátoch tiež vyučoval hudbu a krátko pred svojou smrťou sa tam aj oženil.
Výstava bude otvorená do 1. júla.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ