V Bratislave by v najbližších troch až štyroch rokoch ceny bytov klesať nemali. Podľa odhadov by mali skôr plynule narastať.
Tempo rastu cien by malo zostať približne rovnaké ako v uplynulom roku, predpokladá sa priemerný 10- až 15-percentný nárast cien.
„Ceny bytov v Bratislave začali rásť rýchlejšie v roku 2006, dôvodom bola silná a zdravá slovenská ekonomika. Rast bol spôsobený aj vstupom viacerých zahraničných spoločností či individuálnych kupcov na Slovensko. Podobná situácia v ekonomike je aj v súčasnosti. Rast cien môžu ovplyvniť dokončované stredné projekty či pripravované veľké rezidenčné projekty,“ povedal generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Martin Lazík.
O prudký nárast cien by však nemalo ísť, najväčšie pohyby sa odhadujú do 20 až 25 percent. Súvisí to aj s dobrým HDP či ďalšími makroukazovateľmi.
Veľký význam by mohla mať aj plánovaná výstavba viac ako 7000 nových bytov na juhu Petržalky, veľký nárast či pokles cien bytov by však v tejto súvislosti nastať nemal.
„Developer určite nekalkuluje, že prerobí. Ceny nebude upravovať dole, aj keby sa mu na začiatku podarilo predať napríklad 75 % bytov,“ konštatoval Lazík.
Je veľmi ťažké povedať, koľko bytov by sa v Bratislave muselo postaviť, aby ceny bytov prestali rásť a aby sa ustálili. „Dopyt by mohol časom narásť a potom by nemusel stačiť ani naplánovaný počet nových bytov,“ uviedol Lazík.
Veľké výkyvy v cenách by nemal spôsobiť ani plánovaný prechod z koruny na euro. „Euro by nemalo mať veľký vplyv, skôr je to o psychologických súvislostiach.“
Najdrahšie byty sa nachádzajú v historickom i širšom centre Bratislavy, vysoké ceny bytov sú aj v okolí Nív, Ružinova a v treťom bratislavskom obvode po Raču, vychytené sú tiež Kramáre. Cena bytov v Petržalke sa pohybuje okolo priemeru.