Zábradlie, ktoré sa popri nábreží Dunaja pôvodne ťahalo v dĺžke asi 600 metrov, čiastočne demontovali.
Na to, že promenádu medzi Novým mostom a Mostom Lafranconi upravujú, reagoval architekt Ivan Matušík. „Ako autor by som mal byť účastníkom stavebného konania, v rámci ktorého sa zábradlie likvidovalo, no nebol som. Preto považujem za správne, aby sa verejnosť dozvedela, ako má budúcnosť celého zábradlia vyzerať,“ povedal.
„Keďže zábradlie bolo majetkom mesta, po rozobraní sme ho odovzdali mestu,“ povedal Maroš Sýkora zo spoločnosti J&T, ktorá River Park stavia. Rozobraná časť sa teraz nachádza v sklade Pamingu v Čiernom lese.
„Je zabalené v paletách tak, aby sa mu nič nestalo,“ povedala Mária Račková z magistrátu. Podľa nej je pripravené na ďalšie použitie. Kam poputuje, sa ešte nevie.
Zábradlie je zo spišského travertínu. „Kapacita lomu sa však už vyčerpáva, takže materiál je svojím spôsobom historický,“ hovorí Matušík. Zábradlie navrhol spolu s Ivanom Szalayom, obaja sa spolu stali víťazmi anonymnej architektonickej súťaže. Vzniklo v rokoch 1953 – 63. Mesto tu dobudúvalo dunajskú promenádu pri PKO.
Matušík odhaduje hodnotu bežného metra zábradlia na približne 25-tisíc korún. Budúcnosťou zábradlia sa zaoberali aj spracovatelia územného plánu zóny Podhradie. „Chceli sme byť k nemu šetrní a navrhli sme ho zachovať,“ povedal architekt Michal Bogár, ktorý dokument vypracovával spolu s ďalším architektom Ľubomírom Klaučom. S Vodohospodárskym podnikom sa dohodli, že by tu mohla vzniknúť dvojúrovňová promenáda a múrik by zostal.
Nový múrik navrhli aj pre protipovodňovú ochranu. Má byť konštruovaný pozdĺž celého Podhradia v zeleni medzi chodníkom a cestou.
Podľa Bogára by sa to dalo dosiahnuť aj záhradnými úpravami, múr by bol vysoký 1,5 metra.