Ľudia z nových obytných zón sa sťažujú na nedoriešenú infraštruktúru. Týka sa to Vinohradov, ale aj dedín v okolí Bratislavy. Problém riešili v Marianke či Bernolákove. Dokonca priamo v Bratislave sú lokality bez vodovodu a kanalizácie.
Nové domy potrebujú prístupové cesty a inžinierske siete. To všetko určujú obce a mestské časti v územných plánoch, často na návrh investorov alebo stavebníkov. Problémy sa začínajú, keď treba postaviť a zaplatiť infraštruktúru.
Obciam môže pomôcť únia
Cesty financujú často developeri, ktorí skúpia pozemky na novú výstavbu. Potom si firma premietne náklady do cien pozemkov v lokalite. „Mala by sa zapojiť aj obec, veď od nás vyberá miestne dane,“ myslí si novousadlík Tomáš Krútky.
Stavať miestne cesty by mala predovšetkým samospráva, no tá nemá peniaze. „V rozpočte sa nájde len na údržbu komunikácií, nie na ich výstavbu,“ povedal Jaroslav Kocka, hlavný architekt Nového Mesta, jednej z najbohatších častí Bratislavy.
Ešte horšie sú na tom dedinky, ktoré majú v katastri vilové štvrte, ako je Bernolákovo či Ivanka pri Dunaji. Tie nemajú peniaze ani na opravu ciest, a to sa nepáči novousadlíkom. „Tieto obce na rozdiel od prosperujúceho hlavného mesta mohli aspoň čerpať peniaze z Európskej únie,“ hovorí Kocka.
Príkladom je Tupého ulica, pri ktorej sa stavajú nové byty a treba ju dostavať – Nové Mesto by chcelo, aby sa na financovaní zúčastnil magistrát či samosprávny kraj.
Aj magistrát, ktorý má na starosti cesty I. a II. triedy, má obmedzené zdroje. Prednosť pri výstavbe majú veľké cestné ťahy. „Developeri spravidla cestu postavia a potom ju bezodplatne odovzdajú mestu,“ povedala Eva Chudinová z magistrátu. Na Tupého ulici podľa nej mesto stavať neplánuje, Nové Mesto môže požiadať o podporu ministerstvo výstavby.
V štvrtiach s rodinnými domami býva riešením spoločný postup vlastníkov. Tí sa spoja a do novej cesty zainvestujú.
Správcom sietí ide o zisk
Vodári či elektrárne nie sú povinní siete budovať. To ich stavia do výhodnej pozície. „Od obcí chcú, aby im všetko pripravili, a potom už len zarábajú na dodávkach,“ myslí si Kocka.
„Podľa zákona platí náklady na zriadenie elektrickej prípojky ten, v ktorého prospech bola zriadená,“ povedala Eva Katonová zo ZSE.
„My vždy zisťujeme, či ide o výhodnú investíciu,“ hovorí o budovaní siete hovorca UPC Jaroslav Kolár. Firma sa sústreďuje skôr na bytové komplexy.
Bratislavská vodárenská spoločnosť ohlásila, že chce do roku 2010 napojiť všetky obce na vodovod. Kanalizáciu vo väčšine obcí by mala doriešiť do roku 2015.