Ani po dva a pol roku zastupiteľstvo Lamača nemá komisiu na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcie. Podľa zákona mala totiž vzniknúť najneskôr do 30. októbra 2004.
Komisia má kontrolovať, či verejní činitelia nezneužívajú svoju funkciu a nedochádza ku konfliktu záujmov. Každý rok k 31. marcu podávajú komisii oznámenie podobné majetkovému priznaniu, kde uvádzajú všetky svoje činnosti a majetkové pomery.
Štyrikrát nie
Návrh na zriadenie komisie sa v Lamači prerokúval už štyrikrát, naposledy o ňom poslanci rokovali minulý mesiac. Predkladala ho starostka Oľga Keltošová, lebo podľa nej Lamač tým, že komisiu stále nemá, koná protiprávne.
„Podľa právnikov je tento zákon bezzubý, lebo v takomto prípade nepozná sankcie,“ povedala starostka. Potvrdzuje to aj právnik Vladimír Pirošík. „Poslanci v roku 2004 prijali zákon, ktorý umožňuje takýto stav. Je to diera v zákone. Podľa mojich informácií je to však problém mnohých zastupiteľstiev po celom Slovensku,“ hovorí.
Zákon diskriminuje
Zákon je navyše diskriminačný, myslí si starostka. Týka sa poslancov národnej rady, sudcov a verejných funkcionárov, no pokiaľ ide o komunálnych poslancov, týka sa len Bratislavy a Košíc.
„Rovnako sa podniká v Žiline a Bystrici, takže miestni poslanci sa cítia diskriminovaní,“ pripomína. „Nemôžem ich prinútiť, aby vznik komisie schválili, no budem ich presviedčať, “ hovorí o Lamači.
Slobodný mandát poslanca
Lamačský poslanec Radoslav Olekšák (SDKÚ-DS, SMER, SNS) hovorí, že poslanci sa k celej veci vyjadrili hlasovaním. „Je to slobodný mandát každého poslanca, možnosť hlasovať za a proti,“ hovorí. Majetkové priznanie nepodával, lebo nebolo komu.
Miestni poslanci navrhli, aby v komisii sedeli všetci trinásti, tak by totiž neboli zvýhodnení len niektorí, že prichádzajú k informáciám o majetku svojich kolegov. Návrh však nakoniec neprešiel, komisia teda stále nie je.
Poslanca zbavili mandátu
Podľa predsedníčky komisie v Starom Meste Marty Šteffekovej komisia zasadá iba jeden až dva razy do roka, ak sa nezistí nijaká nezrovnalosť. „Ak funkcionár oznámenie nepodá alebo sa zistí, že dochádza ku konfliktu záujmov, komisia materiál postúpi zastupiteľstvu. To rozhoduje.“
S podávaním oznámenia nemá zlé skúsenosti, drobné nedostatky ako nevyplnené meno manželky sa opravia a doklady putujú do trezoru. „Problém nastane až pri druhom podaní, keď sa skúma, či nedošlo k neúmernému alebo nevydokladovanému nárastu majetku.“ K tomu však dôjde až v marci 2008.
Šteffeková, ktorá bola v komisii aj v rokoch 2002 – 2006, si pamätá štyri konania. „Jeden kolega poslanec oznámenie nepodal, zaplatil pokutu vo výške mesačného platu. O rok zabudol oznámenie podať opäť. Takže prišiel o mandát.“
Minulý rok zastupiteľstvo Starého Mesta rozhodlo o ďalších dvoch pokutách pre poslancov za neskoré podanie oznámenia.