Pacienti s cystickou fibrózou nemajú doplácať za antibiotiká ani za lieky s pankreatickými enzýmami. Viacerí lekárnici však doplatky vyžadujú. Potvrdil to prieskum v lekárňach v centre Bratislavy.
Ak pacienti nevedia upozorniť, kde lekárnik nájde informáciu o výnimke, musia za lieky doplácať. Mesačná dávka pankreatických enzýmov – desať balení – by ich vyšla na 740 korún.
„Na problém s doplatkami upozorňujú rodičia detí s cystickou fibrózou aj dospelí pacienti,“ povedal prezident Klubu cystickej fibrózy Jaroslav Lexa, ktorý situáciu preveroval. Lekárnikov sa pýtal, koľko bude za recept na antibiotiká a pankreatické enzýmy doplácať.
Na druhej strane receptu boli pečiatky odborného lekára, ktoré potvrdzovali výnimku na antibiotiká. Doplatok za druhý liek však žiadali v každej lekárni. „Mohli by ste to ešte skontrolovať? Pani doktorka mi povedala, že nebudem doplácať nič,“ reagoval Lexa.
Zoznam liekov, v ktorom lekárnici bežne overujú doplatky, potvrdil, že pacient by mal zaplatiť. „Pre diagnózu cystická fibróza je tento liek zadarmo,“ tvrdil Lexa. Lekárnici sa radili s kolegami, doplatok preverovali aj v poisťovni. Nakoniec ich Lexa požiadal, aby informáciu skontrolovali vo vestníku ministerstva zdravotníctva. Ten potvrdil, že liek je pre pacientov s týmto ochorením bezplatný.
„Všade boli veľmi ochotní, no samotné zisťovanie im trvalo takmer pol hodiny,“ opisoval prieskum Lexa. „Ak sa dieťaťu zhorší stav, rodič musí liek zohnať rýchlo. Ide do najbližšej lekárne a je v príliš veľkom strese na to, aby zvládol náročné vybavovanie,“ upozornil.
„Na každom recepte musíme skontrolovať veľa údajov, priamo na diagnózu sa nezameriavame,“ obhajovali sa v jednej z lekární. Žiadali, aby pacienti sami upozornili, že za liek doplácať nemajú.
„Ide o lekárne, kde sa s 'cefkou' zrejme stretávajú ojedinele. Je pravda, že všetky výnimky nemôžu vedieť spamäti. Pomohla by úprava softvéru, ktorá by ich na ne jednoduchým spôsobom upozornila,“ povedal Lexa. „V Bratislave žije takmer 80 pacientov a bude ich pribúdať.“
Cystická fibróza je najčastejším genetickým ochorením v Európe. Zasahuje najmä pľúca, pankreas a pečeň, postupne však poškodzuje všetky orgány. Lekári ju zatiaľ nevedia vyliečiť.
Pravidelné doplácanie za nevyhnutné lieky by si rodiny s chorým členom zväčša nemohli dovoliť. Ochorenie je finančne náročné. Jeden z rodičov sa zvyčajne musí vzdať práce, aby mohol opatrovať choré dieťa. Rodina často žije len z jedného príjmu. Na výdavky spojené s liečbou potrebujú pacienti každý mesiac aspoň tritisíc korún.