Firmy Popper Capital a Poplatky získajú od mesta pozemky pri Dunaji v hodnote takmer miliardy korún zámenou za neporovnateľne lacnejšie pozemky v Janíkovom dvore. Tie mesto potrebuje na výstavbu rýchloelektričky. Zámena bude bez finančného vyrovnania. Rozhodli o tom včera takmer jednohlasne mestskí poslanci.
Okrem toho mesto predá firme susediace pozemky pri Starom moste za 350 miliónov korún. Popper Capital už vlastní niekoľko pozemkov v okolí. Takisto jej patria ďalšie pozemky v Janíkovom dvore.
Popper Capital a Poplatky sídlia na tej istej adrese. Podľa našich informácií sú blízke skupine J&T. Konkurenčná Penta upozornila, že mesto obchodom príde asi o 300 miliónov. „Najtransparentnejší spôsob predaja je verejná súťaž, najmä ak ide o lokalitu, ktorá môže byť novou obchodnou štvrťou Bratislavy,“ povedal hovorca Penty Martin Danko.
O návrhu sa búrlivo diskutovalo. So zámenou nesúhlasila mestská časť Petržalka, preto bolo treba trojpätinovú väčšinu hlasov. Primátor Andrej Ďurkovský argumentoval verejným záujmom. Poslanci totiž predtým schválili memorandum o spolupráci štátu, mesta a železníc na príprave koľajovej trate v Petržalke.
„Ak zámena a predaj neprejdú, navrhnem zrušiť uznesenie o memorande,“ povedal primátor. Nevezme si vraj na zodpovednosť, ak štát príde o peniaze z EÚ pre nespoluprácu mesta.
Kritika o nevýhodnosti postupu pre mesto odznela aj od poslancov. Niektorí dokonca požiadali primátora, aby návrh stiahol. Ten odmietol.
„Na to, aby sme mohli rozhodnúť o takomto strategickom návrhu, mi chýba finančná analýza,“ povedal nezávislý Peter Beňuška. „Takéto materiály nemožno posudzovať s kalkulačkou v ruke,“ oponoval mu Ján Hanko (SDKÚ).
Primátor povedal, že ide o dohodu medzi mestom a firmou. Tá mohla a nemusela pristúpiť na zámenu pozemku, ktorý mesto potrebuje, lebo tu má byť električkové depo.
Dopravné stavby, napríklad predĺženie Vlárskej ulice, často meškajú práve pre nedohodu s vlastníkmi pozemkov pod nimi, upozornil primátor. Podľa Valentína Mikuša (SDKÚ) však pozemky v Janíkovom dvore nespĺňajú podmienky na vyvlastnenie. „Ich hodnota navyše stúpla tým, že sme schválili memorandum o koľajových tratiach,“ povedal Mikuš.
Memorandum hovorí, že mesto postaví trať od Starého mosta po Bosákovu ulicu. Odtiaľ by mal stavbu financovať štát až po Janíkov dvor, a to ako duálny systém s rozchodom pre električku i vlak. V Petržalke sa budú totiž prelínať trate električky a železničného okruhu Petržalka – Filiálka, ktorá má byť súčasťou európskeho dopravného koridoru. Stavbu chce mesto stihnúť do štyroch rokov, povedal primátor. Rýchlym postupom môže podľa neho mesto ušetriť aj miliardu.
Na tretí pokus
O lukratívnych pozemkoch na nábreží sa hovorilo už vlani. Mali oň záujem viaceré investorské skupiny. Pôvodne 10-hektárové územie mala vcelku získať firma HB Reavis ako kompenzáciu za zníženie veže Aupark Tower.
Mesto na nesúhlas poslancov vyhlásilo ponukové konanie, no to pred voľbami stroskotalo. Pôvodne sa hovorilo, že sa má na konaní zúčastniť aj J&T, napokon od ponukového konania odskočila. Teraz podľa Ďurkovského zvíťazil verejný záujem.
Občianku nevypočuli
Do včerajšej diskusie sa prihlásila aj občianska aktivistka Anna Kovárová, no poslanci jej hlasovaním nedali slovo. Pokúsil sa to napraviť primátor. Po prestávke, ktorú si pred hlasovaním vybral klub KDH, Ďurkovský vyhlásil, že Kovárová bude môcť prehovoriť na konci rokovania v bode rôzne.
„Chcela som upozorniť na to, že mesto pri takto významnom obchode postupovalo bez vedomia verejnosti,“ povedala Kovárová. Návrh neprerokovala mestská rada, v komisiách bol na poslednú chvíľu.