SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
DIVADLO ARÉNA PLÁNUJE LETNÚ SCÉNU NA TYRŠOVOM NÁBREŽÍ. O DIVÁKOV UŽ BOJOVAŤ NEMUSÍ

Arénu oživil Kukura, pomohol mu Tiso

Aréna sa podľa niektorých teatrológov od ostatných divadiel v Bratislave líši. Riaditeľ Juraj Kukura poskytol priestor mladým tvorcom. Kritika ocenila najmä inscenácie Koza alebo Kto je Sylvia?, Tiso a Husák.

DIVADLO ARÉNADIVADLO ARÉNA

Kukura Arénu odklial

V septembri 2002 sa stal riaditeľom divadla Aréna Juraj Kukura. Zvíťazil vo výberovom konaní, ktoré na tento post vyhlásil Bratislavský kraj. Okrem neho sa o funkciu uchádzal člen divadla Stoka a hudobný skladateľ Ľubo Burgr.

„Kukura divadelný priestor v Aréne odklial a sfunkčnil. Je to ťažký a problematický priestor, s ktorým si poradí len dobrý scénograf. Pasívneho tvorcu zničí, invenčnému však poskytuje možnosti, ktoré ešte neboli vyčerpané. Okrem toho Kukura začal využívať aj malú sálu, ktorá je komorná,“ hovorí divadelná teoretička, profesorka Soňa Šimková z Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení .

Divadelný priestor Arény je podľa nej rovnakou „pascou“ ako lokalita, v ktorej sa nachádza. „Petržalský breh Dunaja a územie vedľa Sadu Janka Kráľa bolo roky urbanisticky zakliate a ťažko dostupné územie. Na druhej strane je to pekné miesto, ktoré má genius loci.“

Letná scéna na mieste lunaparku

Pred rokom mala divadlu Aréna pribudnúť letná scéna na susedných pozemkoch, kde bol predtým lunapark. Divadlo ju chcelo využívať na letné predstavenia pod holým nebom. Plánoval to bývalý župan Ľubo Roman a bol to nápad riaditeľa Juraja Kukuru.

Týmto spôsobom chcel zaistiť aj to, aby priestor nebol využívaný bez koordinácie s divadlom na väčšie podujatia – napríklad koncerty, ktoré by mohli rušiť predstavenia aj skúšky v Aréne.

Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej mesto eviduje záujem zo strany divadla na prenajatie priestoru po bývalom lunaparku. „Žiadosť poslal riaditeľ Juraj Kukura na magistrát ešte vlani. O priestor bolo viacero záujemcov a komisia pre nájom nebytových priestorov počas minulého týždňa rozhodla, že ho prenajme Aréne. Magistrát sa skontaktuje s Jurajom Kukurom, aby potvrdil svoj záujem z minulého roka a spresnil, ako využije priestor.“

Divadlo dostane od kraja menej ako vlani

Zriaďovateľom divadla Aréna je Bratislavský samosprávny kraj. Okrem Arény pod kraj patria aj Astorka Korzo 90, Ludus a Bratislavské bábkové divadlo. Minulý rok dostala Aréna 12,2 milióna, na tento schválili poslanci o 1,1 milióna menej.

V správe o stave kultúrnych zariadení je nedostatok finančných prostriedkov na obsahovú a programovú činnosť divadiel označený ako status quo. Zmenu by mala priniesť nová koncepcia kultúry na roky 2007 – 2013, hotová v druhom polroku. Vypracuje ju tím odborníkov z Divadelného ústavu, Ministerstva kultúry, Národného osvetového centra a pracovníkov oddelenia kultúry úradu BSK. „V súčasnosti vyberáme pracovníkov, zloženie tímu prerokuje komisia školstva a kultúry,“ povedala hovorkyňa kraja Milka Podmajerská.

Rekonštrukcia Arény a Milan Sládek

Myšlienku obnovenia divadla začiatkom 90. rokov presadzoval svetoznámy mím a choreograf Milan Sládek, ktorý sa vrátil na Slovensko z Nemecka.

V roku 1992 sa začali práce na projekte rekonštrukcie, o dva roky neskôr stavebné práce. Milan Sládek v roku 1994 otvoril v Aréne Medzinárodný inštitút pre pohybové divadlo a od roku 1997 bol riaditeľom divadla, ktoré ešte patrilo k štátnym.

Rekonštrukciu budovy však neukončili a stavbu skolaudovali len podmienečne. Sládek tu viedol školu pantomímy a pohybového divadla a aj tvorba Arény sa zameriavala výlučne na tento špecifický divadelný žáner. Peniaze divadlo dostávalo v prvom rade z dotácií ministerstva kultúry, potom od kraja a sponzorov.

Sládek sa však v tom čase sťažoval, že väčšinu prostriedkov pohlcujú práce na budove a na tvorbu ich zostáva málo.

Divadlo bez divákov

Ďalším veľkým problémom divadla bolo, že doň nechodili diváci. Milan Sládek počas piatich rokov urobil v Aréne šesť inscenácií a zorganizoval sedem ročníkov festivalu pantomímy Kaukliar, ktorý po jeho odchode zanikol.

Problém divadla počas Sládkovho obdobia bol podľa profesorky Šimkovej v tom, že ustrnulo. Existencia divadla, ktoré je zamerané len na pantomímu, je v meste utópiou.

Keď v roku 2002 Aréna prešla spod krajského úradu pod správu Bratislavského samosprávneho kraja, Milan Sládek odišiel z postu riaditeľa a župan Ľubo Roman vyhlásil, že Arénu treba oživiť.

Nové tímy tvorcov

V súčasnosti je Aréna vyprofilovaná ako divadlo, ktoré poskytuje priestor najmä mladým tvorcom: dramaturgovi Martinovi Kubranovi, režisérovi Martinovi Čičvákovi či režisérovi a scenáristovi Rastislavovi Ballekovi, ako aj mladému absolventovi VŠMU Mariánovi Amslerovi.

V inscenáciách hrá mnoho mladých hercov. Dramaturgia sa sústreďuje na modernú dramatiku – súčasnú svetovú a pôvodné slovenské scenáre.

V čase, keď podľa profesorky Šimkovej divadlám v Bratislave hrozí, že sa na seba môžu začať podobať a chýba tu niečo, čo by sa nápadne vymykalo, v Aréne sa zjavili nové tímy tvorcov. „Bolo by dobré, keby si Aréna udržala trend nezameniteľnosti a neupadla do šablóny.“

Duch minulosti a návrat k atraktívnosti

Aréna má tradíciu miešania žánrov. Ešte keď v prvej polovici 19. storočia na Tyršovom ná­breží stála len drevená letná scéna, striedali sa tu artisti a krotitelia zvierat s divadelnými súbormi. Po revolúcii 1989 tu vystúpilo avant­gardné holandské zoskupenie Dogtroep. Jeho predstavenie bolo montážou atrakcií – živej hudby, bizarných kostýmov, ohnivých strojov a artistických výkonov.

V dnešnom divadle sa snažia tvorcovia o súčasné umelecké inscenácie, no zároveň tu má priestor muzikál a opereta. Možno sa v tejto lokalite stále prejavuje duch minulosti, a preto sa v Aréne stretáva vážne umenie s ľudovou zábavou a atrakciami. „Hranice medzi formami a žánrami, vysokým a nízkym sú zrušené. Žánre sa vzájomne prestupujú, miešajú a zbližujú. Tvorcovia sa snažia vrátiť divadlu atraktívnosť,“ hovorí profesorka Šimková.


To najlepšie z repertoáru: Koza, Tiso a Husák

Za najlepšie inscenácie považuje profesorka Šimková inscenácie Tiso, Husák a Koza alebo kto je Sylvia. Zaujímavé bolo predstavenie Boh je DJ. Sklamaním pre ňu je Plyš. Hvoreckého román nie je podľa nej dobre zdramatizovaný (dramatizoval ho autor sám) a herci textu neveria. Neprijíma ani inscenácie Tatoo a Svätá rodina.

Tento rok plánuje divadlo uviesť aj operetu Gejzu Dusíka. Má oživenie tohto žánru nejakú perspektívu?

„Dá sa v tom vidieť aj určitá ideologická a politická rehabilitácia žánru, keďže opereta bola u nás ako buržoázny žáner potieraná. Mne opereta nechýbala nikdy, ale ak chcú znovu objaviť slovenského autora a prekvalifikovať jeho dielo z mainstreamu na niečo avant­gardné, tak to môže dopadnúť zaujímavo,“ odpovedá profesorka Šimková.

Divadelné Dosky

najlepší mužský herecký výkon – Juraj Kukura (Koza alebo Kto je Sylvia?) a Marián Labuda (Tiso)

najlepší ženský herecký výkon – Emília Vášáryová (Koza alebo Kto je Sylvia?)

najlepšia inscenácia – monodráma Tiso podľa scenára Rastislava Balleka

najlepšia scénická hudba – Peter Groll za hudbu k inscenácii Tiso

objav sezóny – kolektív tvorcov pod vedením Rastislava Balleka a Martina Kubrana za inscenáciu Tiso


Petržalská vodná veža a domček

V tesnej blízkosti divadla zaujme aj veža a starý domček. Bývalá vodná veža pri Aréne zásobovala vodou divadlo a prevažnú časť Petržalky. Mestský vodovod sa v Bratislave budoval síce koncom 19. storočia, ale v Petržalke bol dobudovaný neskôr. Vežu postavili pár rokov predtým ako divadlo.

Dnes je v zanedbanom stave a schody, ktoré vedú k jej vrcholu, sú zničené. Veža aj pozemok pod ňou patria Bratislavskému samosprávnemu kraju, žiaden plán na jej využitie zatiaľ neexistuje. Dom pri veži slúžil na jej obsluhu. Divadlo, veža aj dom sú národnými kultúrnymi pamiatkami. O dom sa kraj súdi s mestom.

Plánované inscenácie

2006/2007

Matka Guráž – George Tabori (marec)

Tanec v daždi – Richard Alferi (máj)

Pod cudzou vlajkou – Gejza Dusík

Do konca sezóny 2006/2007 bude v Aréne päť jazzových koncertov Matúša Jakabčica a jeho hostí.


2007/2008

Pustite psov – Viliam Klimáček

Šesť hodín tanca – Richard Alferi

Rock and roll – Tom Stoppard

Boh pustošenia – Jasmina Reza

V lete bude v Aréne už piata Detská univerzita (divadlo ju organizuje v spolupráci s Univerzitou Komenského)

Inscenácia Tiso dostala štyri divadelné Dosky.

FOTO – DIVADLO ARÉNA
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 6. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 881
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 7 163
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 228
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 5 105
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 551
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 370
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 195
 8. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 048
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 778
 10. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 364
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Matej Vagač: Ukradnutý verejný priestor. V Horskom parku sú porušené vlastnícke práva.
 2. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 3. Anton Sládek: Bratislava - budova bývalej sociálnej poisťovne na Bezručovej - interiér
 4. Anton Sládek: Bratislava - Klemensova ulica
 5. Martin Pekár: Prečo limit 130 km/h život v Bratislave nezlepší
 6. Anton Sládek: Spomienka na továreň Gumon
 7. Anton Sládek: Príjemné detaily na Radlinského ulici
 8. Matej Vagač: Park na Kollárovom námestí opäť v ohrození...
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 523
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 397
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 872
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 429
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 852
 6. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 4 857
 7. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora) 4 651
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 627
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu