itung.
Zomrel mešťanosta Taller
Mešťanosta Prešporka Dr. Pavol Taller, ktorý bol už štrnásť dní pripútaný na lôžko, ochrnul v dôsledku zápalu miechy. Mal aj príznaky zápalu pľúc.
Napriek veľkej starostlivosti lekárov Dr. Kovátsa a Dr. Aicha sa jeho stav rapídne zhoršoval a napokon 16. marca predpoludním náš mešťanosta Dr. Pavol Taller pokojne a bez smrteľného zápasu z tohto sveta tíško odišiel.
Narodil sa v Prešporku roku 1846, vyštudoval právo a roku 1898 ho zvolili za mešťanostu po tom, čo 22 rokov odpracoval v službách mesta.
Nebohý si výslovne žiadal, aby v prípade úmrtia nemal pompézny pohreb a rozlúčku na radnici, lebo je obyčajným občanom mesta, ktorému sa len zhodou okolností podarilo dosiahnuť vyšší cieľ. Pohreb bol v nedeľu 18. marca na Ondrejskom cintoríne.
Dr. Pavol Taller bol od čias Justiho najobľúbenejším prešporským mešťanostom a dokázala to aj účasť smútiacich občanov mesta na rozlúčke s ním.
Sprievod honorácie sa vydal z radnice a jeho čelo bolo už dávno na cintoríne, keď poslední účastníci kráčali ešte len po Dunajskej ulici. Na trase sprievodu a na cintoríne smútilo vyše 7000 ľudí. Rozlúčkovú pobožnosť v kostole na cintoríne celebroval prepošt František barón Horecký de Horka za asistencie mestského farára, titulárneho prepošta Edmunda Zandta a kaplánov Dómu Kazacskaya a Fischera.
19. 3. 1900
Sneh a vtáky
Ani najstarší pamätníci nezažili také aprílové dni, aké sú teraz. Niekoľkodňové silné sneženie zapríčinilo, že celé mesto je pod hrubou snehovou prikrývkou.
Je to taká obrovská masa snehu, že sa o jeho rýchlom roztopení nedá ani rozmýšľať. Príroda zaskočila touto nečakanou nádielkou aj sťahovavé vtáky, ktoré sa vrátili k nám práve na tieto dni. Teraz si len horko-ťažko hľadajú potravu a zo širokého okolia sa nasťahovali do nášho mesta. Tu nájdu aspoň dajakú odrobinku.
Žiaľ, medzi ľuďmi sa našli aj ich nepriatelia. Sú to nezbední chalani, ktorí sa vyhýbajú práci a prakom strieľajú do vysilených vtákov. Namiesto toho, aby sa prihlásili na odpratávanie snehu z ulíc, číhajú na svoju korisť.
Strážnici by mali takýchto naničhodníkov naučiť slušnému správaniu. Škoda však, že najúčinnejší prostriedok, poriadny výprask, v súčasnosti už použiť neslobodno.
Autor: 4. 4. 1900