Leopoldovo múzeum pripravilo od 23. februára prezentáciu venovanú výtvarnému dielu Hermanna Hesseho. Nemecký spisovateľ, esejista a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Hermann Hesse (1877 - 1962), ktorého ovplyvnilo učenie psychoanalýzy a budhistická a hinduistická filozofia, je známy vo svete predovšetkým svojím literárnym dielom. Novely ako Siddhártha, Stepný vlk, Knulp, Narcis a Goldmund či Hra so sklenenými perlami patria k najvýznamnejším literárnym dielam 20. storočia.
Menej známe je však jeho výtvarné dielo. Počas prvej svetovej vojny bol po nervovom zrútení liečený psychoanalytickou metódou a na radu lekára začal výtvarne znázorňovať svoje sny. Tak objavil takmer ako 40-ročný najprv svoju radosť v maľbe a neskôr aj talent: "Je to tak, už dávno by som nežil, ak by ma v najťažšom období môjho života najprv nepotešili a potom nezachránili moje prvé pokusy maľovať."
Nemecký esejista nemusel ako jeho kolega Gottfried Keller, ktorého maliarske pokusy zlyhali, zavesiť vo svojej pracovni na výstrahu prázdne plátno. Hesse zostal verný výtvarnému umeniu, čo sa odrazilo aj v jeho písaní. Podľa Volkera Michelsa, kurátora výstavy a vydavateľa zbierky Zozbierané diela, získala Hesseho literárna reč vďaka každodennej práci s perom a štetcom na kontúrach, farbe a názornosti.
Viac ako sto výrazných a farebne veselých akvarelov spisovateľa vnáša prekvapivé odhalenia zo života a diela talentovaného umelca. Hermann Hesse nazval i svoj život obrázkovou knižkou, ktorou poukázal na to, že obraz a slovo sa pre neho dajú len ťažko oddeliť. Popri akvareloch prináša výstava aj početné fotografie, dokumenty, originály rukopisov, listy a iné písomnosti.
Výstava Hermann Hesse - poet a výtvarník v Leopoldovom múzeu v komplexe MuseumsQuartieru na Museumsplatz 1 potrvá do 3. júna. Múzeum je otvorené denne okrem utorka od 10.00 do 18.00, vo štvrtok do 21.00.
Pohľad na Hesseho byt. FOTO - HERMANN HESSE EDITIONSARCHIV |