Podobne sa vyjadril riaditeľ spoločnosti Cultural Homestay International – Eastern Europe Vladimír Kočvara. Americké školy fungujú podľa školských obvodov. V zmysle amerických kritérií je vzdialenosť do školy primeraná.
„Študentov dopredu upozorňujeme, že pobyt je aj o prispôsobení sa. Mali by prežiť jeden rok ako americkí stredoškoláci so všetkými výhodami a nevýhodami. Hosťujúce rodiny nie sú hotelovým personálom. Sú to dobrovoľníci, študentov si berú zadarmo.“ Študenti platia len slovenskej agentúre poplatky vo výške okolo stotisíc korún.
Stáva sa, že podmienky v rodine sa zmenia a o študenta sa už nemôže starať. „Area reprezentant (miestny koordinátor) si pri vážnych problémoch vezme dieťa k sebe a začne hľadať novú rodinu,“ povedala Sýkorová. Môže to trvať dva týždne až dva mesiace. V období Vianoc sa termíny môžu predĺžiť.
„Z rôznych dôvodov sa mení 15 až 20 percent rodín. Častejšie na žiadosť študenta, niekedy o výmenu požiada rodina. Rodičov a študentov o podmienkach výmeny informujeme,“ hovorí Kočvara. Zároveň potvrdil, že tri mesiace na hľadanie rodiny je dlhšia ako štandardná doba.
To isté hovorí Martina Mrázová z agentúry Speak English. „V urgentných situáciách je možné urobiť výmenu aj v priebehu víkendu alebo týždňa.“ Hosťujúcu rodinu vyberá organizácia, ktorá je registrovaná v USA. Musí spĺňať požiadavky v oblasti ubytovania, študijných podmienok pre študenta, musí mať určité finančné zázemie. Robí sa už aj bezpečnostná previerka, čiže akési nahliadnutie do trestného registra.
K podmienkam, v ktorých Zuzana bývala, Mrázová dodáva, že mnohočlenná rodina nie je zvláštnosťou. Určite by však mala mať priestrannejšie bývanie.
„Našich študentov niekoľkokrát preškoľujeme. Na záver je povinné školenie – orientácia pre študenta a jedného rodiča,“ hovorí Kočvara. Študentom vysvetlia systém vzdelávania na amerických školách. K problémom so zle navoleným rozvrhom podľa neho dochádza málokedy.
Autor: dagu