Advokát, ktorý zastupuje dopravný podnik, vymáha desaťnásobok pokuty od „čierneho pasažiera“ necelých desať rokov potom, čo ju ten zaplatil. Tvrdí to Bratislavčanka Milada Dydová. Zástupcovia dopravného podniku namietajú, že tvrdenie, že zaplatila „nemá opodstatnenie, nakoľko nevie túto skutočnosť preukázať. Podľa evidencie dopravný podnik túto platbu neobdržal. “
Po desiatich rokoch desaťnásobok
Zákazníčka dopravného podniku hovorí, že v roku 1994 cestovala električkou a lístok jej prvý strojček označil len čiastočne, tak sa ho snažila označiť v druhom. Revízor jej ho však vzal a neuznal za platný. Po troch rokoch (1997) dostala predvolanie na súd. Ten jej vysvetľovanie neuznal a dal za pravdu revízorovi. „Cestou zo súdu som pokutu 426 korún na pošte šekom zaplatila,“ hovorí pasažierka.
Pred týždňom však dostala oznámenie o začatí exekúcie. Po takmer desiatich rokoch od súdneho rozhodnutia od nej advokát vymáha vyše desaťnásobok vtedajšej pokuty.
Dopravný podnik tvrdí, že peniaze neprišli
Keď sa obrátila na advokátsku kanceláriu zastupujúcu dopravný podnik s tým, že pokutu zaplatila, odpovedali jej, že jej platbu 426 korún jednoducho nemajú a niečo by sa dalo možno urobiť, ak by doniesla potvrdenku o platbe, ktorú uhradila pred desiatimi rokmi. Obrátila sa preto na archív pošty, kde jej však oznámili, že ústrižky uchovávajú tri roky. „Takže som zaplatila na pošte 4691 korún – za niečo, čo som nikdy neurobila – za pokazený strojček dopravného podniku, za arogantného revízora, za neporiadnosť dopravného podniku, ale aj za svoju naivitu, keď som revízorovi odovzdala svoj občiansky preukaz v nádeji, že dokážem svoju bezúhonnosť.“
„Meno cestujúcej evidujeme v databáze cestovanie bez platného cestovného lístka (29. septembra 1994, linka 4). Pohľadávka nebola dosiaľ uhradená,“ reaguje Zuzana Horčíková z dopravného podniku. Dodáva, že evidenciu platieb prijatých poštovou poukážkou preverili.
Upomienka alebo desaťročné ticho
„V januári 1997 boli na účet JUDr. Chovanca, ktorý zastupuje dopravný podnik pri vymáhaní pohľadávok, pripísané dve platby vo výške 426 korún. Ani jedna sa však netýkala prípadu pani Dydovej. Preverili sme aj evidenciu príjmov na účte dopravného podniku. V uvedenom termíne nie je registrovaný ani príjem neznámej platby.“ Horčíková tvrdí, že zákazníčke v novembri 1999 poslali upomienku pred exekúciou. „Vtedy mohla podať námietku alebo preukázať, že pokutu uhradila.“
„Nedostala som žiadnu upomienku, desať rokov bolo ticho,“ hovorí zákazníčka.
Postup dopravného podniku
„Čierni pasažieri“, ktorí nezaplatia úhradu priamo vo vozidle, ju môžu zaplatiť do 30 dní v pokladni dopravného podniku. Potom im pošlú upomienku pred žalobou a zloženku. Ak cestujúci nereaguje, podnik vymáha peniaze súdnou cestou. Podľa Horčíkovej nedorozumenia môžu nastať len v prípadoch, keď platca neuvedie žiadne identifikačné údaje, nečitateľne vypíše adresu odosielateľa či ak iná osoba zaplatí úhradu pod svojím menom bez uvedenia, za koho ju uhrádza. Taký prípad sa podľa Horčíkovej ešte nestal. My však vieme o prípade, keď zákazníčka musela po troch rokoch na výzvu o nezaplatení zaplatenie pokuty dokazovať ústrižkom.
Doklad si uschovajte desať rokov
Podľa zákona možno vymáhať pohľadávky 10 rokov odo dňa právoplatnosti súdneho rozhodnutia. „Nie je v našom záujme, aby suma narastala. Podnik dostane iba istinu pohľadávky a súdne a správne poplatky, “ hovorí Horčíková. Ostatné získa advokátska kancelária.
Autor: japa