Viaceré stredné aj základné školy v Bratislave majú plavecké bazény. Niektoré už roky nefungujú a školy už o ich prevádzkovaní ani neuvažujú.
Vypustený aj vo fotogalérii
Svoj bazén vypustilo Stredné odborné učilište železničné na Pántoch. Bazén má 23,8 metra a tridsať rokov. Nefunguje už rok a škola ho ani neplánuje opäť sprevádzkovať. „Náklady na prevádzku sú vysoké, nezvládame to,“ povedal zástupca riaditeľa školy Stanislav Šimko.
Istý čas ho škola prenajímala na večerné plávanie súkromným firmám, náklady na jeho prevádzku to však nepokrylo. Šimko dodal, že technológia bazéna je zastaraná, ak by ho chcela škola opäť sprevádzkovať, musel by prejsť komplexnou rekonštrukciou. Škola má navyše problémy s neustále sa znižujúcim počtom žiakov.
Plavecký bazén je aj v areáli Strednej priemyselnej školy stavebnej na Drieňovej. Má ho síce prezentovaný aj v rámci fotogalérie na internetovej stránke, aj tam je však vypustený. „Nefunguje, pretože nie sú peniaze na jeho prevádzku,“ povedali nám v škole.
Bazén na Tomášikovej – 32 rokov, 25 metrov, funguje
Gymnázium Ladislava Novomeského na Tomášikovej je v súčasnosti jedinou strednou školou, ktorá svoj bazén aj prevádzkuje. Bazén má 32 rokov, 25 metrov a tri dráhy.
„Každoročne investujeme do údržby alebo čiastočnej rekonštrukcie okolo pol milióna korún, z mimorozpočtových prostriedkov – financuje to občianske združenie a rodičovská rada. Bazén funguje, pretože doň investujeme a šetríme na iných veciach. Je využívaný počas celého školského roka, každý deň v rámci telesnej výchovy. Sú tu aj plavecké kurzy pre deti,“ hovorí riaditeľ gymnázia Norbert Kyndl. Večer ho majú prenajaté rôzne organizácie a športové oddiely – takmer do desiatej večer.
„Prenajímame ho dosť draho, asi tisíc korún za hodinu, a peniaze idú na vykrytie prevádzkových nákladov,“ povedal riaditeľ.
Rekonštrukcia za tri milióny
Zrekonštruovaný bazén otvorili minulý týždeň v Základnej škole Alexandra Dubčeka v Karlovej Vsi.
Opravu dvanásťročného bazéna zaplatili mestská časť Karlova Ves a ministerstvo školstva asi pol na pol a stála tri milióny korún.
„Bazén nebol v prevádzke od júna minulého roka. Posunul sa o niekoľko centimetrov a pretekal,“ povedala riaditeľka školy Eleonóra Golaisová.
Zatiaľ bude pre žiakov, verejnosť doň nemá prístup.
O tom, či ho prípadne v budúcnosti sprístupnia cez víkendy aj verejnosti, rozhodne hygienik.
Školu bude stáť ročná prevádzka bazéna dva milióny korún.
Bazén ako sklad
V Petržalke majú stredne veľké bazény do 25 metrov štyri základné školy – na Budatínskej, Holíčskej, Pankúchovej a Turnianskej. Využívajú ich v rámci hodín telesnej výchovy a na plavecké kurzy detí.
Bazén má aj Základná škola na Dudovej ulici. Funguje už však asi stvrť storočia len ako sklad. Podľa riaditeľa Antonína Polácha pre technické nedostatky. „Dal som si zistiť, koľko by stála rekonštrukcia, povedali mi, že osem miliónov,“ uzavrel tému bazén. Nefunkčný bazén majú aj v Základnej škole na Bilíkovej ulici v Dúbravke.
Najteplejšia voda v bazéne
V budove školy na Mokrohájskej ulici, kde sídlia viaceré školy pre telesne postihnutých, sú dva bazény – rehabilitačný a 25- metrový plavecký. Oba fungujú. Ich správcom je domov sociálnych služieb pre deti Gaudeamus. „Bazény slúžia našim klientom, žiakom zo škôl na Mokrohájskej, využívajú ho telesne znevýhodnené aj zdravé deti, sú k dispozícii aj pre komunitné plávanie a rehabilitáciu,“ povedal Štefan Tvarožek, riaditeľ domova Gaudeamus. Bazén okrem toho prenajímajú napríklad Zväzu telesne postihnutých športovcov. Má 40 rokov, pred piatimi ho však kompletne zrekonštruovali. Podľa Tvarožka je raritný aj tým, že má najteplejšiu vodu – 28 až 29 stupňov Celzia.
![]() Stredná priemyselná škola stavebná na Drieňovej má bazén prezentovaný aj v rámci fotogalérie na internetovej stránke. Vypustený. FOTO – WWW.SPSSDRBA.SK |