SME
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Odborné knižnice v Bratislave

Opäť sa začal nový semester a s ním aj starosti so zháňaním povinnej literatúry a skrípt. Problémom väčšiny vysokých škôl býva nedostatočný počet výtlačkov. Študenti sú preto nútení si skriptá kopírovať, čo ich často vyjde drahšie ako samotná kúpa. ...

ILUSTRAČNÉILUSTRAČNÉ (Zdroj: ARCHÍV)

Opäť sa začal nový semester a s ním aj starosti so zháňaním povinnej literatúry a skrípt. Problémom väčšiny vysokých škôl býva nedostatočný počet výtlačkov. Študenti sú preto nútení si skriptá kopírovať, čo ich často vyjde drahšie ako samotná kúpa. Ďalšou z možností je návšteva školských a verejných knižníc, ktoré takúto literatúru požičiavajú za symbolickú cenu, prípadne bez poplatku. Nie vždy sa takáto literatúra dá vypožičať a je súčasťou knižničného fondu. Kedy je to možné a za akú sumu, sme sa opýtali pracovníkov náhodne zvolených univerzitných knižníc.

SkryťVypnúť reklamu

Zoznam všetkých akademických knižníc ja k dispozícii na stránke ministerstva školstva www.minedu.sk/ODK/akademickek.htm.

Slovenská ekonomická knižnica

Ekonomickej univerzity v Bratislave

Dolnozemská cesta 1

Plní funkciu celouniverzitnej akademickej knižnice a špecializovanej verejnej vedeckej knižnice. Knižnica sa obsahovo a organizačne orientuje na systematické sprístupňovanie dokumentov a informácií o dokumentoch z celej oblasti ekonomických vied a súvisiacich vedných disciplín.

Učitelia a zamestnanci za výpožičné služby neplatia. Študenti EÚ hradia registračný poplatok 20 korún. Pre ostatných je poplatok 50 korún. Skriptá a povinná literatúra sa požičiavajú absenčne (aj mimo priestorov knižnice). Časopisy sú k dispozícii len prezenčne, v rámci univerzitnej študovne a je možné z nich vyhotovovať fotokópie. Diplomové práce sa archivujú v študovni diplomových prác. Sú k dispozícii na nahliadnutie len v študovni a je povolené robiť z nich fotokópie. Podrobnejšie informácie sú uvedené na stránke www.sek.euba.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Knižnica Právnickej fakulty Univerzity

Komenského

Šafárikovo nám.6

Knižnica Právnickej fakulty Univerzity Komenského slúži predovšetkým akademickým a vedeckým pracovníkom fakulty, študentom, odborným inštitúciám, ale i odbornej verejnosti a ďalším záujemcom. Knižničný fond predstavuje 82 000 jednotiek z oblasti právnych disciplín a 320 titulov odborných periodík ročne. V elektronickom katalógu sa nachádzajú bibliografické záznamy o dokumentoch a priebežne sa vykonáva retrospektívna katalogizácia starších fondov.

Pracovníci a študenti fakulty členské nehradia. Pre ostatnú verejnosť je zápisné prvý rok 300 a každý ďalší rok 200 korún.

Pokiaľ je k dispozícii viacero výtlačkov z jedného titulu, môžu si ich študenti vypožičať na dlhšie, aj domov. Výpožičná lehota je od jedného mesiaca až po jeden semester. Vedecké a odborné časopisy sa zapožičiavajú len prezenčne, v rámci študovne a je možné ich voľne rozmnožovať. Viaceré diplomové práce sú už v online podobe. Ostatné sú k náhľadu v študovni diplomových prác. Nezapožičiavajú sa absenčne a nie je možné z nich fotiť. Viac informácií na stránke www.flaw.uniba.sk/kniznica.

SkryťVypnúť reklamu

Ústredná knižnica Filozofickej fakulty

Univerzity Komenského

Gondova 2

Ústredná knižnica filozofickej fakulty slúži na podporu pedagogického a vedecko-výskumného procesu na Filozofickej fakulte UK. V rámci Akademickej knižnice UK Ústredná knižnica FF UK v spolupráci s ostatnými fakultnými knižnicami univerzity vytvára súborný online katalóg Univerzity Komenského (registrovaní používatelia majú možnosť posielať si žiadanky na dokumenty cez internet) a buduje databázu evidencie publikačnej činnosti jej zamestnancov a sprístupňuje viaceré plnotextové databázy.

Zamestnanci a žiaci filozofickej fakulty členské nehradia. Ostatní zaplatia 150 korún na rok.

Skriptá a odbornú literatúru si možno vypožičať absenčne. Študenti FF UK si ich môžu zapožičať maximálne na jeden semester. Pre ostatných študentov je výpožičná lehota jeden mesiac a vypožičať si môžu obmedzený počet exemplárov. Časopisy sú k dispozícii len prezenčne. Diplomové práce zapožičajú len na pôde študovne diplomových prác a dajú sa z nich robiť fotokópie. Podľa súhlasu autora sú niektoré umiestnené k nahliadnutiu aj na internete. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke http://vili.uniba.sk/FIF/ukfif.html.

Ústredná knižnica Prírodovedeckej

fakulty Univerzity Komenského

Mlynská dolina

Ústrednú knižnicu tvoria knižnice biologická a environmentálna, geografická, geologická a chemická. Všetky majú rovnaký výpožičný poriadok a spadajú pod Akademickú knižnicu UK.

Poplatok v podobe členského sa študentom fakulty neúčtuje. Záujemcovia z iných fakúlt a vysokých škôl hradia ročné členské vo výške 40 korún. Zapožičiavanie skrípt a povinnej literatúry vychádza z momentálnej situácie počtu výtlačkov. Možno si ich zapožičať absenčne, pokiaľ je ich dostatok. Inak sú k nahliadnutiu len v študovni. Časopisy sú k dispozícii študentom len prezenčne. Diplomové práce sa fotokopírovať nesmú a ich zapožičanie je možné len na pôde knižnice. Odovzdávajú sa aj v elektronickej podobe, vďaka čomu budú prístupné aj v elektronickej podobe.

Ďalšie informácie sú na stránke www.fns.uniba.sk/prifuk/kniznice/

Knižnica Fakulty architektúry STU

Námestie slobody 19

Je samostatným pracoviskom fakulty architektúry. Buduje a sprístupňuje knižničné fondy a poskytuje odborné knižnično-informačné služby z vlastných aj vonkajších informačných zdrojov pre potreby štúdia, pedagogiky a výskumu na fakulte, plní teda poslanie akademickej knižnice.

Knižničný fond sa obsahovo orientuje na odbornú literatúru, učebnice, skriptá, slovníky, zborníky, periodickú tlač z oblasti architektúry, urbanizmu, dizajnu, umenia a pod.

Pre používateľov služieb knižnice je k dispozícií študovňa s kapacitou 30 miest. Časopisy a odborná literatúra v študovni sú určené výlučne na prezenčné štúdium. Súčasne je v študovni prístup na internet.

Registrácia a členský poplatok sa nehradí. Spoplatňuje sa len predĺženie výpožičky a upomienka. Knižnica nediferencuje služby pre študentov a neštudentov STU. Všetky dostupné publikácie sú k dispozícii prezenčne v študovni. Zamestnanci a študenti STU majú možnosť absenčných výpožičiek s lehotou od jedného mesiaca až po jeden rok. Novšie ročníky časopisov sú k nahliadnutiu len v rámci študovne, staršie si možno zapožičať i domov. Diplomové práce knižnica nearchivuje. Na absenčné zapožičanie sú prístupné výskumné a kvalifikačné práce. Viac informácií nájdete na http://web.fa.stuba.sk/kniznica/index.htm.

Univerzitná knižnica v Bratislave

Michalská 1

Je najstaršia a najväčšia vedecká knižnica v Slovenskej republike. Vznikla v roku 1919 ako Knižnica Univerzity Komenského. Od roku 1954 je samostatnou vedeckou knižnicou slúžiacou širokej verejnosti. Ponechala si však názov Univerzitná knižnica. Fond knižnice obsahuje viac ako 2,185 milióna knižničných jednotiek, pričom skladbu vytvárajú zložky slovenskej a zahraničnej literatúry. Má viac ako 20-tisíc registrovaných čitateľov, pričom 90 percent z nich tvoria študenti.

Poplatok pre študenta za vystavenie ISIC karty je 200 korún. Študenti, ktorí tento preukaz už vlastnia, hradia poplatok za zaradenie do knižničného systému vo výške 100 korún.

Keďže knižnica drží len obmedzený počet z niektorých druhov skrípt, sú k dispozícii len prezenčne. Inak je to v prípade spoločenských a prírodných vied, ktoré sú k dispozícii aj absenčne. Výpožičná lehota je od sedem do 30 dní.

Viac ako 3000 titulov domácich a zahraničných časopisov sa dá využívať v rámci knižnice. Podrobné informácie na stránke www.ulib.sk/index/index.php.

Ústredná knižnica SAV

Klemensova 19

Ústredná knižnica SAV je špecializovanou organizáciou Slovenskej akadémie vied. Popri informačnom zabezpečovaní základného výskumu v SAV vykonáva osobitné celoakademické úlohy, predovšetkým pri akvizícii elektronických informačných zdrojov a pri zabezpečovaní podmienok na spracovanie evidencie publikačnej činnosti, ktorej databázu vystavuje na webe. Veľké množstvo zdrojov je v elektronickej podobe. Novinkou je, že prístup k nim je aj zvonka. Evidovaní čitatelia tak môžu pracovať s titulmi z ktoréhokoľvek počítača a elektronicky si objednať knižku pomocou žiadanky. Neregistrovaní užívatelia si môžu voľne prezerať obsah fondov prostredníctvom internetu, nemajú však prístup ku konkrétnym dielam.

Ročný poplatok predstavuje 50 korún. Výpožičná lehota je jeden mesiac. Vysokoškolsky vzdelaní čitatelia si môžu vypožičať dokumenty až na tri mesiace. Časopisy sú k dispozícii len prezenčne. Podrobné informácie je možné získať zo stránky http://www.uk.sav.sk.

(ned)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 8. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 6 247
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 488
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 3 836
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 297
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 711
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 515
 7. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 454
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 443
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 2. Metropolitný inštitút Bratislavy: Umenie vo verejnom priestore by nemali nahrádzať vyprázdnené atrakcie
 3. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
 4. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
 5. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
 6. Róbert Thomas: Budíček! Vstávajte, prišli smetiari
 7. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 477
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 16 917
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 067
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 962
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 4 508
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 735
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 703
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 424
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťZatvoriť reklamu