Pred rokom sa začali stavebné práce na rekonštrukcii Apponyiho paláca. Hoci fasáda objektu paláca pôsobí na prvý pohľad tak, že práce už finišujú, podľa Zdenky Thurzíkovej z Pamingu potrvajú ešte do konca roka. „Sú to náročné umelecko-remeselné a reštaurátorské práce. Rekonštrukcia je v súčasnosti v plnom prúde. Pracovníci čistia murivá, škárujú, reštaurujú steny. Hotová je už strecha paláca, ktorú začali opravovať ako prvú. Pokračuje aj archeologický výskum.“
Jedným z posledných archeologických objavov bola hrnčiarska pec z neskorej doby laténskej (prvé storočie pred Kristom). Podľa odborníkov pec dokumentuje prítomnosť Keltov na našom území. „Chceme ju zachovať a prezentovať,“ hovorí Thurzíková. Archeologický výskum v paláci sa začal v roku 2005 a pokračovať bude aj tento rok.
Do rekonštrukcie Apponyiho paláca investuje mesto 98 miliónov. Začiatok prác brzdilo sťahovanie mestského archívu a regionálnej knižnice. Z paláca sa presťahovalo aj múzeum, ktoré tam malo svoje expozičné a prevádzkové priestory. Exponáty sú presťahované v objektoch v Dúbravke, Jarovciach a na Ivanskej ceste. Podľa vedenia Múzea mesta Bratislavy však obnovu okrem samotných priestorov paláca potrebuje aj zastaraný obsah expozícií, ktoré pochádzajú zo 70. rokov 20. storočia.
Pracovný návrh múzea ráta s tým, že v paláci po rekonštrukcii umiestnia výstavu nábytku z 18., 19. a začiatku 20. storočia.
V súvislosti s rekonštrukciou je zavreté aj Múzeum vinohradníctva a vinárstva a časť Expozície dejín mesta. Zatvorené je aj Múzeum umeleckých remesiel na Beblavého ulici, ktoré slúži ako náhradný depozit Múzea mesta Bratislavy.
Po skončení rekonštrukcie paláca sa začne obnova Starej radnice, ktorá má trvať približne dva roky.
Autor: japa