Dúbravka v minulom roku pridelila štyri obecné byty záujemcom, ktorí jej venovali peňažný dar. Ten bol trikrát 150-tisíc a raz 130-tisíc korún.
Noví nájomníci tieto čiastky dali do fondu rozvoja bývania, potvrdili to darovacou zmluvou.
Súvis nemožno dokázať
„Nie je možné dokázať, že súvisia s prideľovaním nájomných bytov,“ povedal hovorca miestneho úradu Ľubomír Navrátil. Konštatovala to aj kontrolórka mestskej časti.
Mestská časť sa podľa hovorcu takto snaží uhradiť dlžoby po predchádzajúcich nájomcoch. Ich vymáhanie môže byť zdĺhavé. „Pri niektorých bytoch sú to dlhy až pol milióna na nájomnom. Roky neplatili.“ Ďalší nájomca sa teda zaviaže, že ak mu byt pridelia, splatí dlh. A aby sa suma pri daroch zjednotila, bytová komisia navrhla, že jeho výška bude 150-tisíc korún.
Dobrá vôľa a zábezpeka
Či však systém funguje tak, že keď nájomca nezaplatí, byt nedostane, hovorca nevedel povedať.
„Je to len dohoda. Dobrá vôľa nájomcu, nie podmienka. Akási zábezpeka, že bude schopný platiť nájom. Obec nemôže pridelenie bytu viazať na finančný dar.“
Poslankyňa Marta Čarnogurská požiadala, aby sa prideľovanie bytov preverilo. „Neviem, na základe akých podmienok sa prideľujú. Z môjho pohľadu je to bez pravidiel,“ hovorí. Chce, aby sa v budúcnosti byty prideľovali na dobu určitú, tým by sa obec pred neplatičmi chránila. V súčasnosti totiž nariadenie Dúbravky umožňuje byty prideliť aj na neurčito.
Dúbravka má dvesto obecných bytov, zvyknú sa prideľovať sociálne slabším. „Bolo by jednoduchšie byt predať, ale nájomcovia si často nemôžu dovoliť kúpiť si ho do osobného vlastníctva,“ hovorí Navrátil.
Funguje to tu tak, že voľné jednoizbové nájomné byty sa dražia, Dúbravka začala s ich dražbami v roku 2000 ako prvá mestská časť v meste.
Dvoj- a trojizbové byty sa prideľujú na základe istých pravidiel. „Posudzujú sa aj sociálne kritériá, ale ten, komu dáva zákon právomoc definitívne byt prideliť, je starosta. Bytová komisia len zostavuje poradie a dáva odporúčanie.“
Neexistujú pravidlá na prideľovanie
Takéto prideľovanie bytov je podľa Transparency International neprehľadné. „Neexistujú presné pravidlá,“ hovorí Pavel Nechala z organizácie.
„Najtransparentnejšia by bola pri predaji obecných bytov dražba. Tam by sa rozhodlo o cene. Ale vyberať sa dá aj žrebom. Nevidím dôvod, prečo by sa pri prideľovaní malo hovoriť o sponzorských daroch. Tie sa predsa majú dávať nezištne, a nie ako akási záloha.“