Už dva roky sa ťahá schvaľovanie územného plánu Bratislavy. Stále platí územný plán z roku 1976, ktorý bolo treba viackrát meniť. Primátor Andrej Ďurkovský pre SME povedal, že nový plán presadí v zastupiteľstve už túto jar.
Plán sa mal prijať ako odborný dokument, ktorý by naznačil, ako sa bude mesto rozvíjať nasledujúcich 30 rokov. Mal by určiť, čo a kde smú investori stavať, kde má ostať zeleň, kde majú byť výškové stavby, kde zóny s novou výstavbou.
Politický problém
Vlani sa plán schvaľoval na dvakrát. V júli, niekoľko mesiacov pred voľbami, primátor materiál stiahol, lebo mnoho poslancov dalo pozmeňujúce návrhy. Chceli presadiť jednotlivé zmeny za mestskú časť, v ktorej kandidovali.
V lete sa o návrhoch diskutovalo, ale poslanci, najmä za klub SDKÚ-DS, neboli spokojní. Mesto tvrdilo, že je lepšie prijať nedokonalý plán a potom ho novelizovať. Poslanci napokon v septembri plán odmietli.
Šéf klubu SDKÚ a terajší námestník primátora Milan Cílek ešte v lete naznačil, že nemá problém návrh podporiť, no potom spolu s kolegami hlasoval proti.
Po voľbách je však primátor sebavedomý a tvrdí, že návrh určite prejde. „Som si istý, že ho schválime v marci alebo v apríli,“ povedal Ďurkovský. Rozdiel oproti predvolebnému hlasovaniu je v rozložení síl v zastupiteľstve.
Pred voľbami bol klub SKDÚ voči primátorovi z KDH v opozícii, no do volieb išla pravica spolu. V zastupiteľstve získala 57 z 80 mandátov, čo stačí aj na trojpätinovú väčšinu. Sila pravice sa ukázala už na prvom riadnom rokovaní minulý týždeň. Primátor bez zmeny presadil rozpočet i rozdelenie daní medzi mesto a mestské časti.
Ochranári pokračujú v kampani
„Politici sa dohodli za chrbtami občanov,“ komentuje primátorovo sebavedomie ochranárka Ľubica Trubíniová.
Ak sa plán schváli v podobe, v akej ho mesto predložilo vlani, Trubíniová chce s kolegami podať podnet na prokuratúru. „Máme vecné aj procedurálne pripomienky,“ povedala.
Spoločnosť za trvalo udržateľný život vlani poslala mestu list, v ktorom vymenúva nedostatky návrhu. Tvrdí, že plán nezohľadňuje ochranu prírody a urobí z Bratislavy škaredé a neobývateľné mesto.
Ochranári protestujú aj proti tomu, ako mesto plán schvaľovalo.
Verejné prerokovanie pripomienok občanov, ktorých bolo vyše tisíca, podľa ochranárov urobilo mesto len formálne. Mesto tvrdí, že pri prerokúvaní bolo všetko v poriadku, čo potvrdilo aj kladné stanovisko krajského stavebného úradu.
Po voľbách poslali ochranári poslancom ďalší list, v ktorom žiadali prerokovanie zopakovať a zohľadniť oprávnené požiadavky ľudí. „Nedostali sme žiadnu reakciu, dokonca ani od nových poslancov,“ povedala Trubíniová.