Mesto dostalo na financovanie neštátnych základných umeleckých škôl a školských zariadení necelých 32 miliónov od štátu. Kompetencia prešla na mestá a obce od začiatku tohto roka – zákon bol publikovaný 29. decembra a účinnosť nadobudol 1. januára 2007. Kritizovali ho zástupcovia mesta aj župan Vladimír Bajan.
Neštátne základné umelecké školy nedostali v januári dotácie a očakávali krízu. V Bratislave je osem súkromných ZUŠ-iek a jedna cirkevná. Navštevuje ich spolu okolo 2400 detí.
„Zatiaľ sme peniaze nedostali, ale 15. februára by mali prísť na mestá a obce,“ hovorí riaditeľ súkromnej Základnej umeleckej školy na Macharovej ulici a predseda Združenia zriaďovateľov a riaditeľov súkromných škôl Gabriel Rovňák. Podľa jeho názoru problém ešte môže spôsobiť to, že mestá a obce nedostali pokyny, ako peniaze neštánym ZUŠ-kám a školským zariadeniam prideľovať.
Pre mesto nová povinnosť znamená výdavok vyše 68 miliónov korún. Aby sa s položkou vyrovnalo, v rozpočte sa znížil podiel z dane z príjmov fyzických osôb, ktoré dostanú mestské časti. Ich podiel sa mal oproti minulému roku znížiť o 80 miliónov.
Takéto riešenie považovali starostovia mestských častí za nespravodlivé. Mestská časť Petržalka navrhla, aby sa v budúcnosti daň medzi mestom a mestskými časťami delila pol na pol.
Situáciu čiastočne zmenila štátna dotácia – mesto 32 miliónov rozdelilo na polovicu a mestským častiam pridalo k pôvodne navrhovanému podielu 1,444 miliardy (z približne troch miliárd) 16 miliónov.
Bratislavský kraj dostal na financovanie neštátnych školských zariadení dotáciu 12 miliónov, potrebovať bude 28.
Autor: japa