Politické strany sa v Ružinove stále nevedia dohodnúť na rozdelení postov. Výsledkom je, že viac ako dva mesiace nemá mestská časť základné orgány samosprávy.
Kým v Novom Meste dnes budú rokovať o rozpočte, v Ružinove sa ešte len pokúsia zvoliť vicestarostu a zloženie miestnej rady a komisií.
Pokus o dohodu
Ešte minulý piatok sa predsedovia poslaneckých klubov SKDÚ, KDH a Smer stretli s novým starostom Slavomírom Drozdom (Smer). Mali sa dohodnúť na obsadení funkcií. Lepšiu vyjednávaciu pozíciu má pravica, ktorá má v zastupiteľstve 25 z 31 mandátov, Smer len päť. K dohode však nedošlo.
Včera po našej uzávierke sa strany zišli znova, výsledok ovplyvní dnešné zasadnutie poslaneckého zboru. Je to pokračovanie mimoriadneho rokovania z 23. januára, ktoré starosta prerušil. Prvé mimoriadne rokovanie bolo 11. januára, predtým bolo ustanovujúce 2. januára.
V pozvánke na dnešné rokovanie zastuptiteľstva je pri všetkých bodoch o voľbe orgánov poznámka, že poslanecké kluby k nim nedodali podklady.
Vicestarostovia
Problémom je v Ružinove stále vicestarosta. SKDÚ a KDH chcú presadiť, aby mala mestská časť dvoch vicestarostov – do funkcií navrhujú šéfov obidvoch klubov Valentína Mikuša a Dušana Pekára.
Drozdov hovorca Maroš Smolec tvrdí, že starosta trvá na jednom vicestarostovi a je ochotný prijať Pekára. Ten sa vyjadril, že klub je za spoločný postup s SDKÚ.
Ani jedna zo strán zatiaľ nechcela ustúpiť.
Starosta argumentuje rozhodnutím prokuratúry v Poprade, kde mali dvoch viceprimátorov. V zákone sa totiž hovorí o zástupcovi starostu či primátora v jednotnom čísle, no nie je doslovne napísané, že by ich nemohlo byť viac. To umožňuje viacero výkladov. Pre niektorých ide len o vec gramatiky, iní rozlišujú medzi malou obcou a mestom či mestskou časťou, kde je veľa agendy.
Podobný problém riešili aj na župe a v Petržalke. Bratislavský primátor má troch námestníkov, v minulosti boli dokonca štyria.
Korešpondencia
V minulých dňoch si starosta Drozd a predsedovia klubov SDKÚ a KDH vymenili listy. Starosta, ktorý tvrdí, že práve pravica blokuje chod samosprávy, požiadal šéfov klubov, aby do 30. januára písomne predložili svoje návrhy na obsadenie funkcií. „Prekvapilo ma to, veď hneď po prerušenom rokovaní poslancov sme sa stretli a dohodli na ďalšom postupe,“ povedal Pekár. Starostovi odpovedal, že by sa mali opäť stretnúť.
„Prijali sme požiadavku Smeru na šéfa komisie výstavby a na dvoch členov v miestnej rade.“ No potom podľa Pekára prišiel Smer s ďalšími požiadavkami, ktoré už pravica nechcela prijať.
„Nedokážem predpovedať, ako sa situácia vyvinie,“ povedal Drozd s tým, že v otázke vicestarostu nemieni ustúpiť.
Kam to ažmôže zájsť
Ak sa poslanecké kluby v Ružinove nedohodnú, je niekoľko zákonných možností, ako situáciu vyriešiť.
Strany sa môžu dohodnúť, že nezriadia miestnu radu a ostatné orgány. V zákone o obecnom zriadení sa hovorí, že tieto orgány sa môžu, teda nemusia zriaďovať. Orgánmi obce sú len starosta a zastupiteľstvo.
Odvolanie starostu je ďalšou možnosťou. Na to treba miestne referendum. Vyhlasujú ho poslanci, ak o to petíciou požiada aspoň 30 percent obyvateľov alebo ak starosta robí niečo protizákonné či hrubo porušuje svoje povinnosti.
Ak zastupiteľstvo prijme uznesenie o odvolaní starostu, ten má zo zákona právo akékoľvek uznesenie pozastaviť tým, že ho nepodpíše. Potom môžu poslanci toto uznesenie potvrdiť do dvoch mesiacov. Na to treba trojpätinovú väčšinu, a tú opozícia voči starostovi v Ružinove má. Potvrdené uznesenie starosta už nemôže pozastaviť. Ak ho odvolajú, vedenie mestskej časti prevezme jeho zástupca.
(lin)