Dopravný podnik Bratislavy dostane tento rok od mesta 1,3 miliardy, najviac zo všetkých mestských organizácií. Je to asi o sto miliónov viac ako vlani.
Rozpočet hlavného mesta schválili mestskí poslanci minulý týždeň. Priority mesta ostali rovnaké ako vlani. Z bežných výdavkov stoja najviac cesty a školy, z kapitálových výdavkov dopravné stavby a obnova pamiatok.
Medzi bežnými výdavkami dominuje údržba ciest, odvoz odpadu a údržba zelene. Na tie ide takmer miliarda korún. Vyše 200 miliónov pôjde na splácanie úrokov súvisiacich s úvermi, ktoré si mesto vzalo.
Stavby pokračujú
Generálnemu investorovi Bratislavy, ktorý je zodpovedný najmä za dopravné stavby, dá mesto asi 250 miliónov. Tento rok sa má pracovať na rozšírení križovatky Račianska – Pionierska a na kruhovom objazde Hradská.
V položke dopravné stavby žiadal GIB o polovicu viac, ako nakoniec od mesta dostal. To isté platí aj pre dopravný podnik, ktorý chcel takmer miliardu na obnovu vozového parku, no dostal len 114 miliónov.
Pamiatkový investor Paming dostane v tomto roku 123 miliónov. Hlavnou investíciou na tento rok ostáva dokončenie prestavby Starej radnice.
Milión korún dá mesto na integrovanú dopravu. Na prípravu územného plánu, ktorý vlani škandalózne zamietli mestskí poslanci, ide 13 miliónov.
Polícia a iné organizácie
Asi jeden a pol miliardy korún bude v tomto roku stáť prevádzka budov, v ktorých sídli vedenie mesta.
Mestská polícia dostane 137 miliónov. Z toho 17 miliónov pôjde na zvýšenie počtu policajtov o 113.
Pohrebníctvo Marianum má na bežné výdavky sumu 9,2 milióna, mestské lesy dostanú päť miliónov.
Na fungovanie škôl v správe mesta pôjde takmer 400 miliónov. Sociálne ustanovizne si rozdelia sumu 206 miliónov.
V rozpočte nájdeme aj položky ako 1,8 milióna na likvidáciu mŕtvych zvierat či 1,6 milióna na celoštátne sčítanie diaľničnej a cestnej siete. Vypratávanie bytov po neplatičoch, najmä na Kopčianskej ulici, bude Bratislavčanov stáť 75-tisíc korún.
Meškanie zavinili voľby
Obce a mestá tento rok meškajú s prípravami rozpočtov. Súvisí to s decembrovými komunálnymi voľbami, lebo je zvykom, že staré zloženie zastupiteľstva neschvaľuje rozpočet pre povolebné vedenie mesta.
Mestá i mestské časti sú preto v rozpočtovom provizóriu, čo znamená, že v jednom mesiaci nemôžu minúť viac ako dvanástinu toho, čo minuli v predchádzajúcom roku.
V Košiciach a Bratislave je to problém aj pre mestské časti. Tie majú síce samostatné rozpočty, no závisia od peňazí, ktoré mestská časť dostane od mesta.
Košice v porovnaní s Bratislavou hospodária s ani nie polovičným rozpočtom. Návrh príjmov na tento rok by mal byť okolo 2,5 miliardy, zatiaľ však nie je definitívny a podľa našich informácií by sa mal rozpočet prerokovať až koncom februára. Tento štvrtok síce bude mimoriadne rokovanie košických poslancov, no na programe sú vraj len personálne otázky.