Diela holandských umelcov 15. - 19. storočia sa skoncentrovali do hlavného mesta, v nepochybne príjemnom prostredí. Výstavný projekt Bludní Holanďania sa v priestoroch Slovenskej národnej galérie objavil po prvýkrát a stretol sa s nemalým záujmom ľudí obdivujúcich tento druh umenia.
Na obrazoch sa strieda téma krajiniek, zátiší či portrétov, avšak najviac zastúpené sú žánrové maľby, čiže situácie z každodenných udalostí, či už život na trhu, námestí, či doma v kuchyni. Práve cez ne sa môžeme dozvedať o vtedajšej spoločnosti a spôsobe, akým sa žilo.
"Sprievodcom" nám môžu byť diela známych i menej známych maliarov ako A. Van Dyck, D. Teniers, J. Brueghel, G. Coignet, no snáď najznámejšieho z nich, tvoriaceho v období "zlatého veku" 17. storočia, Rembrandta van Rijna.
Výstava je obohatená publikáciou Ivana Rusinu, ktorú dostať kúpiť v areáli SNG. Okrem obšírnejšieho opisu holandského umenia či formovania zbierok je doplnená o prílohu reprodukcií niektorých majstrovských diel.
Výstava potrvá do 18. marca, otvorené je denne okrem pondelka od 10.00 do 17.30 a za zakúpenú vstupenku si návštevník môže prezrieť obidva areály galérie.
Eva Brezovská