Budúcnosť linky dôvery Nezábudka je neistá. Hrozí, že pre nedostatok peňazí ju neobnovia. Začiatkom roka ministerstvo zdravotníctva vyzvalo Ligu za duševné zdravie, aby sa do projektu opäť zapojila a podala žiadosť o prevádzkovanie linky.
V odpovedi na žiadosť však ministerstvo oznámilo, že liga nemôže dostať peniaze na mzdy odborných pracovníkov. Tie však tvoria najväčšiu položku z rozpočtu.
„Rozpočet v žiadosti sme vytvorili na základe predchádzajúcich ročných nákladov. Žiadali sme dva milióny korún,“ povedala Dagmar Krepopová z Ligy za duševné zdravie. „Ak by sme mali hradiť linku my, museli by sme prerušiť všetky ostatné aktivity,“ objasnila.
Problém sa ťahá od marca minulého roka. Liga, ktorá linku prevádzkovala od roku 2003, vtedy od sponzora dostala len štvrtinu potrebnej sumy.
Poradenstvo využívali ľudia z celého Slovenska. Liga preto navrhla, aby linku dôvery prebral štát. Ministerstvo zdravotníctva súhlasilo s jej prechodom pod Úrad verejného zdravotníctva. K podpísaniu rámcovej zmluvy o spolupráci s ligou a prebratí linky dôvery nedošlo.
Situácia vyzerala nádejnejšie na začiatku tohto roka. Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Andrej Mayer ponúkol zabezpečiť priestory. „Stačí urobiť už len pár krokov a mohlo by sa začať. Všetci z tímu sú pripravení,“ povedala v januári Asňa Pekníková z Úradu verejného zdravotníctva.
Liga za duševné zdravie mala linku dôvery zastrešovať, vyzvalo ju k tomu ministerstvo zdravotníctva. Bez prostriedkov na mzdy však telefonické poradenstvo fungovať nemôže. Zástupcovia ministerstva a ligy by sa opäť mali stretnúť a pokúsiť sa nájsť riešenie, ktoré by umožnilo linku dôvery zachovať.
Aspoň čiastočne by ju mala nahradiť internetová poradňa, ktorú liga spustila na adrese psycholog@ dusevnez.sk.
Autor: dagu