Čierne stavby sú hlavným problémom Starého Mesta. Nové vedenie sa chystá proti nim bojovať novými zbraňami.
Starosta Andrej Petrek (SDKÚ-DS) chce stavby odstraňovať z peňazí mestskej časti. Náklady na búracie práce by potom vymáhali od investorov súdne. „Ešte sa nestalo, že by investor na vlastné náklady nelegálnu stavbu odstránil. Tak to urobíme my,“ povedal Petrek.
Chýbajú plány zón
V Starom Meste boli za uplynulé dva roky tri kauzy s čiernymi stavbami. Vo všetkých prípadoch začal investor stavať viac poschodí, ako mu stavebný úrad povolil. Dvaja z investorov dostali viacmiliónovú pokutu.
Vznikajú však aj menšie stavby bez povolenia. Ich investori sa spoliehajú, že úrad im povolenie vydá dodatočne a to, čo je postavené, sa už nezbúra.
Príčinou takéhoto stavu sú aj chýbajúce územné plány zón s podrobným určením, čo a kde sa smie stavať. „Ak má investor v poriadku parametre, povolenie nakoniec dostane. Ak však budeme mať plány zón, nevhodné stavby sa nebudú dať dodatočne legalizovať,“ povedal Petrek. No aj keď plány zón sú, robia sa v nich čiastkové zmeny, o ktoré požiadali práve investori. To Petrek odmieta: „Plány sa budú aktualizovať len každé štyri roky.“
Kancelária prezidenta, ktorá žiada o zmenu využitia z verejnej zelene na stavebný pozemok, by mala dostať výnimku, lebo podľa Petreka ide o verejný záujem. Mestskí poslanci budú o žiadosti rokovať zajtra.
Nové vedenie chystá zmeny
Kde vezme Staré Mesto peniaze na búranie čiernych stavieb, zatiaľ starosta nepovedal. „Vlani mestská časť hospodárila so schodkom 40 miliónov, začíname teda s mínusom,“ hovorí.
Chce však vypracovať nové pravidlá prenajímania a predajov majetku. Tie boli podľa vicestarostu Petra Tatára (OKS) za minulého vedenia pre Staré Mesto často nevýhodné. Pri niektorých zmluvách je pochybnosť, či bol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní, Tatár spomenul aj prideľovanie bytov mimo poradovníka. „Prehodnotíme aj rekonštrukciu bývalej Základnej školy na Lazaretskej ulici,“ hovorí Tatár.
Za čias bývalého starostu Petra Čiernika (KDH) bol práve klub OKS častým kritikom narábania s majetkom.
Petrekovo vedenie chce riešiť aj režim v pešej zóne a letné terasy. Tie by už nemali prekážať chodcom a Staromešťanov by nemal rušiť nočný hluk z krčiem. Pešia zóna sa na žiadosť magistrátu rozšíri o okolie Župného námestia. Zmiznúť z pešej zóny by mali reklamné pútače, ktoré takisto prekážali v chôdzi.
Na zmeny sa musia prichystať aj zamestnanci miestneho úradu. „Zoštíhlenie je potrebné. Ak sa ukáže, že bez niekoho môžeme fungovať, bude musieť odísť,“ povedal Petrek. O konkrétnych menách hovoriť nechcel.
Stavebné kauzy
Šancová – firma Istroreal chcela postaviť 22-poschodový mrakodrap, proti boli pamiatkari i občianski aktivisti. Už rozbehnutá stavba nakoniec povolenie dostala, teraz práce stoja.
Fazuľová – firma Sasanka vyhĺbila jamu pre výškovú budovu, no stavebný úrad mal nahlásené práce na úprave pozemku. Pokuta 3,4 milióna bola najvyššia v histórii samosprávy. Dnes budova stojí a má dvanásť podlaží.
Hviezdoslavovo námestie – firma Urbia Holding začala na dom vedľa luxusnej reštaurácie bez povolenia pristavovať ďalšie poschodia. Firma dostala pokutu 1,5 milióna korún.
Cintorínska – dodatočne zlegalizovaná stavba v nebezpečnej blízkosti iných budov.
(dot, r)