Tridsaťjeden pokladov od praveku až po začiatok 20. storočia nájdu návštevníci na výstave SNM na Bratislavskom hrade. Budú to nielen mince, ale aj predmety, ktoré mali v dobe svojho vzniku mimoriadnu hodnotu a mohli slúžiť ako výmenný tovar. Napríklad rôzne druhy kamennej suroviny, ktoré pre lovca doby kamennej znamenali bohatstvo, alebo súbor hlinených nádob, ktoré sa dali predať a boli tiež zdrojom zisku.
Poklady sú aj dôležitým historickým prameňom pre poznanie doby, sú dokladom vojen, násilia, lúpežných prepadov, epidémií alebo sporov medzi príbuznými. Čas vyrazenia najmladšej mince z pokladu určuje aj čas uschovania nálezu a obdobie možných nepokojov, takže sa dajú priradiť k dnes známym vojnovým konfliktom, akými boli na našom území markomanské vojny v 2. storočí po Kr. až do prvej svetovej vojny v rokoch 1914 - 1918.
Pôvod niekoľko desiatok tisíc zaujímavých a vzácnych mincí zo Slovenska siaha do čias staroveku, lebo sú to razby starovekých gréckych štátov, Rímskej ríše. V pokladoch zo stredoveku sú bežnými české (pražské groše) a rakúske fenigy, čiastočne aj bavorské, tirolské, aquilejské platidlá.
Po roku 1526 sa naše územie stalo súčasťou mnohonárodnostnej habsburskej monarchie; a v nálezoch sa tak vyskytujú mince až 180 štátov. Obchodník v tých časoch nepotreboval len mince domáce, ale i cudzie. Uprednostňoval kvalitné razby s vysokým obsahom drahého kovu. V jednom poklade sa často zhromaždili aj mince rôznych politických protivníkov.
Vernisáž výstavy je v nedeľu 28. januára o 15.00 a výstava potrvá do 11. júla. foto - snm