Prerábka Malokarpatského múzea v Pezinku bude trvať približne o mesiac dlhšie. Spôsobil to objav nových nálezov. Múzeum pre verejnosť otvoria zrejme až v ďalšom roku, keď pripravia nové expozície.
„Rekonštrukcia budovy by mala byť hotová prvého septembra,“ povedala riaditeľka múzea Danka Kopálová. „Termín sa oproti pôvodnému o niečo predĺžil. Pri stavebných úpravách, ktoré mali za cieľ odviesť vlhkosť z dvora, sme objavili vzácne nálezy zo 14. až 16. storočia.“
Zistili, že pôvodne stáli na pozemku tri budovy, medzi ktorými bola úzka ulička. „Viditeľné je to najmä v pivničných priestoroch, kde sme odkryli aj studňu,“ povedala Kopálová.
Nové nálezy múzeu umožnia prezentovať okrem zbierok aj dejiny architektúry od stredoveku do 17. storočia, keď budova získala svoju súčasnú podobu.
Po prestavbe sa zmenia aj expozície, pôvodné tu boli ešte z osemdesiatych rokov. „Budeme mať dve. Historická bude zameraná na dejiny regiónu. V pivniciach predstavíme dejiny vinohradníctva a vinárstva,“ vysvetlila Kopálová. Podobné zbierky tu boli aj predtým, sústreďovali sa však skôr na oblasť Pezinka.
„Máme najväčšiu zbierku prešov v Strednej Európe, najstarší lis je z roku 1608,“ povedala Kopálová. Kuriozitou sú aj injektory, veľké injekčné striekačky z roku 1880. Vinohradníci nimi do zeme vstrekovali chemikálie. Používali sa krátko, v iných zbierkach sú len ojedinele. Malokarpatské múzeum je jediné, ktoré sa na oblasť vinohradníctva a vinárstva špecializuje.
V obnovených priestoroch budú degustácie vín, pokračovať má aj projekt varenia podľa starých, tradičných receptov.
Rekonštrukcia budovy bude stáť okolo 13 miliónov korún, peniaze sú z fondov Európskej únie. Reštaurovanie exponátov hradí BSK, bude stáť okolo 14 miliónov korún.
Múzeum vzniklo v roku 1960, k histórii domu patrí aj pezinské mestské kasíno – pánsky klub. (dagu)