Nové vedenie Fakultnej nemocnice zatiaľ ešte nemá plán reštrukturalizácie nemocnice vymyslený. „Zvažujeme jednotlivé možnosti,“ povedal zástupca riaditeľa Marián Križko. Na rozdiel od predchádzajúceho vedenia však opäť uvažujú aj o dostavbe rozostavanej nemocnice Rázsochy v Lamači. Tú už za riaditeľovania Valeriána Potičného ponúkla Fakultná nemocnica na predaj za vyše 1,5 miliardy korún. Podľa odborníkov by jej dostavba stála asi päť miliárd.
Rozostavaná nemocnica je zakonzervovaná asi desať rokov, projekt je starý asi tridsať rokov. Plocha areálu má 15 hektárov, z ktorých sú tri zastavané. Do konca roku 2002 sa na stavbe Rázsoch preinvestovalo necelých 920 miliónov. Vybudovaná je hrubá stavba nemocnice, na pozemkoch už sú inžinierske siete.
Fakultnú nemocnicu v súčasnosti tvoria štyri pracoviská – Kramáre, Mickiewiczova, Ružinov a Petržalka. Stav budov nemocníc a zariadenia je vo veľmi odlišnom stave – najhoršie sú na tom najstaršie nemocnice – Kramáre a Mickiewiczova.
Plán reštrukturalizácie by mal riešiť otázku, do ktorých budov investovať, či je výhodnejšie rekonštruovať staré nemocnice – napríklad areál Mickiewiczovej, alebo investovať do stavby novej a zároveň posilniť pracoviská, ktoré sú na tom najlepšie. Tiež to, či je perspektívnejšia výstavba novej nemocnice, alebo dostavba Rázsoch.
Ministerstvo zdravotníctva dalo koncom roka preskúmať, či sa môžu niektoré pracoviská od nemocnice odštiepiť.
Snažila sa o to najmä nemocnica v Petržalke. Komisia, ktorá situáciu hodnotila, došla k záveru, že po rozdelení by žiadne pracovisko nedokázalo poskytovať komplexnú starostlivosť na úrovni koncového zdravotníckeho zariadenia ani zabezpečiť samotné vyučovanie medikov. Rozdelenie nemocnice by podľa ministra Ivana Valentoviča nevyriešilo ani jej zadlženosť.
Aby nemocnica získala finančné prostriedky, minister chce pokračovať s predajom budov bývalých zdravotníckych zariadení. To inicioval bývalý minister Zajac a bývalé vedenie nemocnice.
Predali nemocnicu na Hlbokej, transfúznu stanicu na Partizánskej, budovu Sanatória Koch či Kliniku ORL na Zochovej. Predaj ukončilo v lete uznesenie vlády, ktoré zastavilo privatizáciu majetku štátu a zatiaľ stále platí. „Budem žiadať vládu, aby zákaz odblokovala,“ povedal minister.
V budúcnosti ráta s predajom Zochovej či liečebne na Krásnej Hôrke. Predávať chcú aj polikliniku a bývalú nemocnicu na Bezručovej, o jednu z budov však aktuálne prejavilo záujem ministerstvo spravodlivosti, plánuje sem premiestniť okresný súd. Obe budovy sú v územnom pláne zóny viazané na funkciu zdravotníctvo.