Doprava, zeleň a kultúrne pamiatky sú najdôležitejšie pripomienky, ktoré majú Bratislavčania k návrhu územného plánu zóny v okolí Šancovej. Zhodli sa na tom asi štyri desiatky obyvateľov, ktorí v stredu podvečer prišli na verejné prerokovanie dokumentu.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
„Šancová praská vo švíkoch, nepomôžu nám už ani bicykle,“ šomrali si v stredu podvečer Bratislavčania počas prerokúvania návrhu územného plánu zóny Centrálna mestská oblasť severovýchod.
Dokument má regulovať budúce podmienky výstavby v oblasti od Jaskového radu až po Račianske mýto, no aktivistom sa zdá, že viac bude umožňovať, ako obmedzovať.
Ľubica Trubíniová návrh ateliéru Aprox pokladá za alibistický. „Plán musí regulovať, a nie nasilu plánovať výstavbu. Nemôže vychádzať z toho, že život všetko zariadi a to, čo tam bude potrebné, bude tam stáť.“
Mikuláš Huba, environmentalista, hovorí o „totálnej urbanizácii Predstaničného námestia“. „Je nevyhnutné zvyšovať kapacitu stanice? Ak by sme sa zriekli megalomanského projektu úpravy, vyhli by sme sa aj preťaženiu dopravou,“ povedal pred ľuďmi.
Podľa Trubíniovej ľudia už svoje „nie“ projektu povedali počas pripomienkovania v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Zámer totiž ráta so zastavaním priestoru, a hoci návrh územného plánu predstavy investora zmierňuje, je možné, že nič nezmení. Kým totiž bude plán zóny prijatý, projekt Predstaničného námestia už možno bude schválený. Ochranári preto už podali návrh na stavebnú uzáveru v oblasti, kým sa dokument neprijme.
Vedúca referátu územných plánov mestskej časti Katarína Kantorová hovorí, že návrh je „horný limit výstavby“ a dúfa, že upravený plán začne platiť čo najskôr. Miestni poslanci by ho mali schváliť do leta.