Nočný život je ošiaľ na parkete, dobrá hudba v spoločnosti priateľov, celebrity. A my sa chceme baviť, byť stredobodom pozornosti, v centre diania a, samozrejme, vidieť sa všetci na fotografiách.
"Vo svete je bežné, že sa takto ľudia navzájom spoznávajú. Stretnú sa potom spoločne na akciách a majú pocit, že sú medzi svojimi. Je to iné, ako keď niekto príde na diskotéku sám, kde nikoho nepozná."
Keď sa pred niekoľkými rokmi začali rozvíjať zábavné portály, mladí ľudia hľadali možnosť vzájomnej komunikácie, rýchlejšej ako klasické vymieňanie e-mailov. Netrvalo dlho a aj na Slovensku sa začalo dariť stránkam, kombinujúcim zábavu a klasické komunikačné freewary (voľne stiahnuteľné) ako messenger, skype alebo ICQ.
Booom komunitu tvoria tisíce ľudí
V decembri 2004 vznikol v Bratislave internetový portál booom.sk, ktorý chcel ukázať ľuďom netradičný druh zábavy. Každý chce byť predsa videný a stať sa súčasťou diania. Prezrieť a okomentovať fotky z posledných diskoték, spoznať nových ľudí, prihlásiť sa na pripravované akcie a patriť do komunity, kde sú všetci naladení na rovnakú vlnovú dĺžku - nekonečnej zábavy. Stačí sa zaregistrovať a vytvoriť si vlastný profil.
Majiteľ a zakladateľ portálu Bart Brzybys alias "Cosmopolit" v podobný úspech neveril. "Spolu s bratrancom Michalom alias Crazydriver sme chceli kamarátom ukázať fotografie z posledného žúru. Žiadna profesionálna stránka vtedy neexistovala. Zo srandy sa nás tam prihlásilo pár. Až keď sa začali o prihlásenie zaujímať aj iní ľudia, bolo načase rozmýšľať o niečom organizovanejšom. Postupne sa z nevinného žartu stalo to, čo ľudia sami chceli." A tak sa pár prihlásených za rok rozrástlo na 78 000-člennú rodinu a dnes má skoro 99 000 registrovaných.
Zamestnanci sa zúčastňujú väčšiny eventov a prácu berú ako koníčka. Fotografi zapadnú v dave a fotia iba so súhlasom. Pritom zásadou je, že z fotky musí sálať príjemná atmosféra, žiadne štelované pózy a umelé úsmevy.
Okrem fotografií z diskotékových klubov je možné prezerať si fotoalbumy, ktoré si vytvoria registrovaní. Stránku navštevujú aj modelingové a kastingové agentúry, ktoré takýmto spôsobom hľadajú tváre pre svoje kampane. Prostredníctvom booomu si napríklad aj skupina Kmeťoband vybrala komparz na natáčanie videoklipu.
Pomôcka kam za zábavou sa zmenila na zoznamovanie sa vo veľkom. Väčšina registrovaných je single. A hoci nejde o klasickú zoznamku, mnohí si takto našli partnera. V apríli minulého roku sa dokonca konala prvá svadba manželov, ktorí sa spoznali cez booom.
Za registráciu sa už platí
Zmena v podobe spoplatnenia niektorých pobúrila. Ako povedal druhý majiteľ Michal alias Crazydriver: "Pred ôsmimi mesiacmi sme spoplatnili profil 45 korunami. Stávalo sa nám, že keď sme profil osočujúceho komentátora fotiek vymazali, opätovne sa registroval pod iným nickom. V podstate išlo o to, ako našich ľudí chrániť. A osvedčilo sa to, keďže počet registrovaných ani po zavedení poplatku neklesol."
Na stránke pribudli novinky ako ponuka práce, informácie o lifestyle a rôzne súťaže. Boom sa šíri za hranice Bratislavy na celé Slovensko. (ned)
Portál naviguje kam za zábavou
Vznik: december 2004.
Poplatok za polročné členstvo je 49 Sk (bez DPH).
Celkový počet registrovaných 98 000
(57 % mužov, 43 % žien).
Priemerný vek 24,9 roka.
Na podobnom princípe funguje aj booom v Poľsku a Portugalsku. Priemerný počet návštevníkov za mesiac je viac ako tri milióny.