Mestská rada včera schválila rozpočet Bratislavy na tento rok a deľbu dane z príjmu fyzických osôb medzi mestské časti. Peniaze spôsobili asi trojhodinovú búrlivú debatu medzi radnými.
Problémom mesta je, že musí pokryť asi 200-miliónový výpadok v príjmoch mesta. Ten vznikol oslobodením škôl od dane z nehnuteľnosti od 1. januára, odňatím štátnej dotácie na základné umelecké školy a novým rozdelením dane z príjmu fyzických osôb.
Kto uberie komu
Daň z príjmu fyzických osôb delí štát medzi obce na Slovensku podľa viacerých kritérií. Po novom sú zvýhodnené obce s väčšou nadmorskou výškou. Bratislava to kritizovala.
Časť z tejto dane, konkrétne sumu 1,5 miliardy, potom mesto rozdeľuje medzi mestské časti podľa počtu obyvateľov. To má byť náhrada za príjem z dane z nehnuteľnosti, ktorý mesto v roku 2005 mestským častiam zobralo.
Z tejto sumy teraz mesto uberie, aby vykrylo výpadok v rozpočte, s čím, samozrejme, nesúhlasia starostovia. „Môj návrh bol, aby sme ubrali 120 miliónov, no nakoniec to bude len 80,“ povedal námestník primátora pre financie Milan Cílek. „Atmosféra bola napätá, starostovia boli rozhorčení,“ povedala nová starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková.
Dobrou správou podľa nej je, že vláda má odňatie dotácie na umelecké školy vykompenzovať. Materiál by mala prerokovať v najbližších dňoch.
Kľúč, podľa ktorého mesto rozdelí dane medzi mestské časti, bude ako vlani. Aj teraz sa však ozývali nespokojné hlasy, napríklad že Petržalka by mala dostať viac, lebo má najviac obyvateľov. „Petržalčania však ráno odídu z domu a pracujú v iných mestských častiach, kde produkujú odpad a zaťažujú miestny rozpočet,“ povedal Cílek.
Noví starostovia, staré problémy
Mestskú radu tvoria okrem námestníkov primátora a siedmich poslancov aj všetci sedemnásti starostovia. Po voľbách je z nich 13 nových. Ich rečníkom bol Richard Frimmel, ktorý je už štvrté volebné obdobie starostom Nového Mesta, zároveň predsedom združenia starostov.
Nedohody vo veciach financií a kompetencií medzi mestom a mestskými časťami boli vždy jednou z príčin stroskotania novely zákona o Bratislave, ktorú mesto pripravuje už od roku 1993.